Міжнародна група вчених розробила новий заснований на використанні плазмі спосіб виробництва кисню на Марсі. Подібна система могла б відіграти важливу роль у розвитку системи життєзабезпечення майбутніх колоній на Червоній планеті, повідомляє Scitechdaily.
Марсіанська атмосфера складається в основному з двоокису вуглецю, який можна розщепити для отримання кисню, а тиск тут сприятливий для займання плазми. Це робить умови Червоної планети практично ідеальними для використання плазми тут.
На шляху отримання кисню на Марсі стоять дві великі перешкоди.
«По-перше, розкладання молекул вуглекислого газу для вилучення кисню. Цю молекулу дуже важко зруйнувати. По-друге, відділення отриманого кисню від газової суміші, яка також містить, наприклад, вуглекислий газ та окис вуглецю. Ми розглядаємо ці два кроки комплексно, щоб вирішити обидві проблеми одночасно. Ось де плазма може допомогти», - заявив Васко Гуерра з Лісабонського університету, один із авторів дослідження.
Плазма, четвертий природний стан матерії, містить вільні заряджені частинки, такі як електрони та іони. Електрони легко прискорюються до високих швидкостей електричними полями.
«Коли кулеподібні електрони стикаються із молекулою вуглекислого газу, вони можуть безпосередньо розкладати її або передавати енергію, щоб змусити її вібрувати. Ця енергія може бути спрямована значною мірою на розкладання вуглекислого газу. Разом з нашими колегами у Франції та Нідерландах ми експериментально продемонстрували справедливість цих теорій. Крім того, тепло, яке виділяється в плазмі, також корисне для виділення кисню», - заявив Гуерра.
Кисень дуже важливий для створення придатного для дихання середовища. Крім того, він є відправною точкою для виробництва палива та добрив для майбутнього марсіанського сільського господарства. Для майбутніх місій буде потрібне місцеве виробництво палива. Усі вони мають вирішальне значення майбутнього поселення людей Марсі.
Плазмова технологія, яка дозволяє розщеплювати молекули вуглекислого газу, може бути корисною і на Землі для боротьби з глобальним потеплінням.