Загадка Саккари: чому в некрополі поховано так багато давніх єгиптян

Поділитися
Загадка Саккари: чому в некрополі поховано так багато давніх єгиптян Вчені розповіли, чому Саккара була популярна у стародавніх єгиптян © Berthold Werner/Wikimedia
Єгиптяни ховали тут своїх покійних тисячі років.

Некрополь Саккара – це мрія археологів, оскільки тут знаходиться безліч єгипетських мумій, гробниць і приблизно десяток пірамід. Щороку дослідники виявляють тут щось нове, включаючи маски мумій, сувої Книги Мертвих і навіть майстер-класи з муміфікації. Але чому ж багато стародавніх єгиптян поховано саме тут? Відповідь на це питання наводить видання Live Science.

Як розповів єгиптолог Ніко Старінг із Лейдського університету, Саккара використовувалася протягом тисячоліть і причини «популярності» цього некрополя згодом змінювалися.

Однією з важливих причин є його близькість до міста Мемфіс. "Саккара була головним некрополем, пов'язаним зі столицею Мемфісом, який залишався адміністративним центром протягом усієї історії Єгипту, а також великим релігійним центром, де виконувались культи різних божеств", - розповів Саліма Ікрам, професор єгиптології Американського університету в Каїрі.

Старінг додав, що важливість Мемфісу для Саккар переоцінити не можна. «Саккару слід розглядати як компонент ширшого, живого міського середовища. Живі жителі Мемфісу формували та змінювали некрополь упродовж багатьох поколінь, тому історії життя як міста, так і його некрополя були тісно переплетені», - додав він.

Саккара шанувалась ще й тому, що деякі перші фараони Єгипту будували тут свої гробниці. За словами Лари Вайс, генерального директора Музею Ремера та Пелізеуса в Німеччині, так вчинили, наприклад, Хотепсехемві, Ренеб і Нінет'єр за часів Другої династії (приблизно 2800–2650 рр. до н. е.). Фараон третьої династії Джосер побудував тут знамениту ступінчасту піраміду. У Саккарі розташовуються також піраміди фараонів п'ятої династії Усеркафа, Унаса та Джедкар Ісесі.

Але ховали тут не лише фараонів. Їхні наближені чиновники побудували навколо пірамід так звані гробниці мастаби. За словами Старінга, ці землі призначалися лише членам королівської сім'ї.

Навіть у Новому царстві (близько 1550–1070 рр. до н.е.), коли фараонів ховали в Долині царів на відстані близько 483 кілометрів від Саккари, багато чиновників хотыли бути похованими тут. За словами Старінга, це відбувалося через історію цього місця та його зв'язки з єгипетськими божествами.

«У той час як фораони були поховані в Долині царів у Фівах, найважливіші адміністратори королівства побудували свої гробниці у формі храмів у Саккарі, в місці, просоченому історією, і такому, що вважалося обителью різних видатних божеств, таких як Сокар, бог смерті», - додав учений.

Ступінчаста піраміда Джосера користувалася особливою повагою ще довгий час після її побудови. Навіть коли комплексу піраміди виповнилося 1000 років, він все ще приймав відвідувачів.

Водночас, Саккара досі є місцем поховання, що діє. «Саккара і зараз продовжує використовуватися як могильник, хоча й набагато меншою мірою», - заявив Ікрам.

Важливість Саккари значно знизилася по тому, як Єгипет в IV-V століттях проникло християнство. Але навіть попри занепад політеїстичної релігії Стародавнього Єгипту некрополь продовжував функціонувати. Так, у V столітті тут збудували коптський монастир Єремії.

Раніше в мережі почала поширюватись нова теорія змови, пов'язана з єгипетськими пірамідами. Її автори стверджують, що це споруди пережили великий потоп. Вчені розповіли, чи правда це.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі