Європа запустила перший багаторазовий безпілотний ракетоплан

Поділитися
Європа запустила перший багаторазовий безпілотний ракетоплан IXV був запущений з космодрому Куру у Французькій Гвіані © BBC
Європейське космічне агентство планує створити багаторазовий транспортний космічний корабель

Європейське космічне агентство (ЄКА) здійснило запуск першого експериментального безпілотного космічного корабля багаторазового використання IXV (Intermediate eXperimental Vehicle - проміжний експериментальний апарат).

Перший політ експериментального апарату, як пише ВВС, був розрахований всього на 100 хвилин і в цілому пройшов успішно, якщо не вважати 40-хвилинної затримки старту, причини якої ЄКА поки не пояснило.

О 13:40 за Гринвічем з допомогою ракети-носія Vega апарат був виведений з космодрому Куру у Французькій Гвіані на низьку орбіту з висотою близько 450 км і тут же почав зворотний спуск в атмосферу, щоб м'яко приводнився в Тихому океані.

Корабель відокремився від ракети-носія на висоті близько 320 км і потім за допомогою власних двигунів піднявся ще на 100 кілометрів.

При зворотному вході в атмосферу швидкість апарату, як передбачається, досягала 7,5 км в секунду. При такій величезній швидкості посадкова поверхню капсули розігрівалася до 1700 градусів за Цельсієм.

Хоча IXV отримав в пресі неформальну назву ракетоплана, ніяких крил у нього немає, тільки система закрилок, що дозволяє коригувати положення апарата в атмосфері. На останній стадії польоту (вірніше, вільного падіння) включилася система парашутів, яка забезпечила м'яку посадку двотонного апарату.

Рятувальне судно ЄКА чекало IXV посеред Тихого океану, приблизно в 3 тисячах кілометрів від Галапагоських островів.

Як зазначає видання, Європа досить сильно відстала від США і Росії в області багаторазових космічних апаратів, і IXV повинен скоротити це відставання.

"Європа навчилася чудово виходити на орбіту, у нас є відмінні пускові майданчики. Ми володіємо чудовими технологіями з управління складними системами на орбіті. Але ми трохи відстали у питанні, як повертатися з орбіти. Для того, щоб замкнути повний круг - вихід на орбіту, робота на орбіті і повернення з орбіти, - нам якраз потрібно попрацювати над третьою частиною, щоб бути на рівні інших розвинених космічних націй", - пояснює науковий співробітник ЄКА Джорджо Тумино.

На базі IXV Європейське космічне агентство планує створити багаторазовий транспортний космічний корабель, що вже отримав назву Pride, який буде вже не просто падати, але дійсно літати.

Pride повинен буде навчитися приземлятися на тверду злітно-посадкову смугу, подібно американським "Шаттлам", а точніше кажучи - їх автоматичного безпілотному нащадку під кодовою назвою X-37B.

Про це проекті мало що відомо, за винятком того, що цей непілотований багаторазовий космічний апарат вже здійснює успішні польоти в інтересах Пентагону.

Аналогічна європейська програма, як очікується, буде цілком громадянської.

"Країни-учасники ЄКА повинні домовитися про те, що ми хочемо робити з допомогою такого апарату. Але що б ми наповнили наш корабель, він завжди буде використовуватися у сфері цивільного космонавтики", - упевнений Джорджо Тумино.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі