Наземні ядерні випробування, які проводилися в середині 20 століття, дозволили вченим довести, що клітини мозку можуть відновлюватися і у дорослих людей, причому з досить високою швидкістю, йдеться в статті, опублікованій в журналі Cell.
До 1960-х років вважалося, що у дорослих ссавців не з'являються нові нейрони, а загибель нервових клітин компенсується за рахунок перерозподілу функцій серед решти. У 1962 році Жозеф Олтман зі США в експериментах на щурах вперше показав, що у дорослих гризунів йде процес нейрогенезу, а через 30 років, у 1998 році група Петера Ерікссона виявила, що нові клітини утворюються і в мозку дорослих людей.
Проте досі у вчених не було даних про те, наскільки швидко з'являються нові нейрони, і чи може цей процес серйозно впливати на пам'ять і розумові здібності людини. Кірсті Сполдінг (Kirsty Spalding) з Каролінського інституту (Швеція) і її колеги використовували незвичайний метод для виявлення "свіженароджених" клітин - вони шукали нейрони з великою кількістю радіоактивного ізотопу вуглець-14.
Цей ізотоп хімічно нічим не відрізняється від "нормального" вуглецю-12, і засвоюється організмом, але зустрічається вкрай рідко. Однак в період з 1945 по 1963 рік, коли країни проводили ядерні випробування на землі, в атмосфері та океані, в природне середовище потрапила величезна кількість вуглецю-14, який виникав при атомних вибухах і з їжею потрапляв в організм людей. Вчені знайшли у гіпокампі (зони мозку, пов'язаної з емоціями і пам'яттю) піддослідних велику кількість нейронів з вуглецем-14, вбудованим у ДНК - це доводило, що ці клітини виникли вже після народження.
Дослідники виявили, що у дорослих людей у гіпокампі з'являється до 700 нових нейронів на день, що відповідає швидкості оновлення клітин мозку в 1,75% на рік. Сполдінг і її колеги відзначають, що такі пізні нейрони можуть здійснювати істотний вплив на функції мозку. !ят
Читайте також:
Вчені за допомогою світла пробили "діру в часі"
У Росії знову спробують клонувати мамонта
Біологи вперше отримали тривимірне зображення оболонки вірусу ВІЛ