Віруси можуть допомогти своїм господарям вижити – вчені

Поділитися
Віруси можуть допомогти своїм господарям вижити –  вчені Віруси допомагають своїм господарям вижити при нестачі вологи © Naked Science
Несприятливі умови середовища сприяють змінам відносин вірусу і господаря.

Вчені з іспанського Інституту біології інтеграційних систем (I2SysBio) продемонстрували, що в деяких випадках віруси можуть допомогти своїм господарям вижити. Вони з'ясували, що несприятливі умови навколишнього середовища сприяють зміні відносин вірусу і господаря для спільного виживання, повідомляє Naked science.

У більшості випадків віруси паразитують на господарях, але іноді можуть і приносити користь. Наприклад, вони допомагають обмінюватися генами деяким водним мікробам. У 2018 році вчені показали, що рослини, заражені вірусами мозаїки, легше переносять дефіцит води і пересихання.

У ході нового дослідження вчені проводили експерименти з різушкою Таля, заражаючи її вірусом мозаїки ріпи. Виявилося, що такі рослини легше витримують нестачу вологи - і їхні шанси на виживання при цьому на чверть вищі, ніж у неінфікованих сусідів.

«У звичайних умовах вірус демонструє класичний патогенез і призводить до загибелі рослин, що поливаються. Однак якщо заражені рослини переживають стрес пересихання, вони залишаються живими», - заявив керівник групи дослідників Сантьяго Олена.

Вчені продовжили експерименти, заражаючи рослину вірусами мозаїки, які розвивалися або в звичайних умовах, або при дефіциті води. Після цього одні рослини поливали, а інші тримали при недостатній кількості вологи. В результаті виявилося, що ймовірність загибелі рослини була меншою навіть при нормальних умовах, якщо віруси для неї були взяті з умов нестачі води. Ймовірно, вони якимось чином змінюють активність генів рослини, що полегшує її виживання.

Порівнявши транскриптоми рослин, заражених різними лініями вірусів мозаїки, вчені виявили, що основні зміни зачіпають роботу генів, залучених в регуляцію циркадних ритмів клітинної активності. Можливо, це веде до більш економного збереженню і витрачання вологи організмом, дозволяючи йому перенести несприятливий період, а разом з тим вижити самому вірусу. За словами авторів, це перша робота, яка продемонструвала, як фактори зовнішнього середовища здатні різко змінювати взаємини вірусів і їхніх господарів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше китайські і американські вчені виявили сліди примітивних грибів, вік яких оцінюється в 635 мільйонів років. Викопні останки знайшли в нижніх шарах формації Доушаньто в Південному Китаї.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі