У ході дослідження вчені майже повністю реконструювали геном вірусу кору, який був витягнутий з тканини легенів дівчинки, яка померла у 1912 році. Препарат зберігався в медично-історичному музеї берлінської клініки "Шаріте".
Вчені відзначають, що секвернований ними геном став найдавнішим у світі не тільки для вірусу кору, але взагалі для РНК-вірусів, які вражають людину. "Ми були в захваті від того, що наш експеримент вдався з першого разу і що ми змогли отримати вірусну РНК з такого старого зразка", - заявив Себастьєн Кальвіньяк-Спенсер з німецького Інституту Роберта Коха.
Отриманий геном дослідники порівняли з пізнішими та сучасними зразками вірусу кору, а також вірусом чуми великої рогатої худоби. При цьому вони використовували метод молекулярного годинника, що дозволяє на основі мутацій визначити час розбіжності таксонів, а відповідно і їхній вік.
Виявилося, що вірус кору з'явився приблизно в VI столітті до нашої ери, тобто, приблизно на 1500 років раніше, ніж вважалося. Попередні уявлення про те, що кір виникла в Середньовіччі, також базувалися на методі молекулярного годинника, але, як відзначають автори дослідження, при проведенні тих попередніх розрахунків була відсутня можливість вивчити еволюційну динаміку вірусу на великому відрізку часу - не було таких старих зразків, як вдалося отримати зараз.
Ймовірно, вірус кору передався людині від тварин. На думку вчених, поширенню вірусу сприяли і соціальні фактори, оскільки йому необхідна достатня щільність населення. Такі умови виникли в VI столітті до нашої ери разом з ростом населення та розвитком великих міст в Європі і Азії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Королівській університетській лікарні Ліверпуля виявили рідкісний симптом зараження новим коронавірусом. У деяких чоловіків середнього віку, які були госпіталізовані в одну з лікарень Британії цієї весни, симптоми нагадували гострий панкреатит.