Британські та українські вчені з'ясували, що зерно, вирощене недалеко від Чорнобиля, все ще забруднене радіацією через аварію 1986 року. Дослідники вивчили зразки пшениці, ячменю, вівса та інших культур, які були вирощені в Іванківському районі, повідомляє ВВС.
Зразки були зібрані з 2011 до 2019 року в 13 населених пунктах району, який знаходиться приблизно в 50 км від ЧАЕС і за межами зони відчуження. Вчені з'ясували, що вміст стронцію-90 і цезію-137 значно перевищують рекомендовані норми. Стронцій-90 в небезпечних дозах також знайшли в дровах і попелі, який використовують в якості добрива.
"Ми зосередилися на стронції-90, оскільки відомо, що він зараз знаходиться в грунті переважно в біодоступній формі, тобто його можуть вбирати рослини", - розповіла Ірина Лабунська з наукового центру Greenpeace на базі Університету Ексетера.
"Люди повинні знати про забруднення грунту і рослин, і їм потрібно давати поради про безпечні методи для ведення сільського господарства і відновлення", - додала дослідниця.
Вона каже, що в Україні перестали перевіряти продукти на вміст стронцію-90 в 2013 році.
Накопичуючись в зубах і кістках, цей радіоактивний ізотоп може викликати рак. За словами вчених, підвищені рівні його змісту будуть спостерігатися ще, принаймні, 10 років.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
26 квітня 1986 року на 4-му блоці Чорнобильської атомної електростанції стався вибух, в результаті якого атомний реактор був зруйнований, а в навколишнє середовище було викинуто велику кількість радіоактивних речовин.
Безпосередніми жертвами катастрофи стали 50 осіб, загиблих під час вибуху і померлі від променевої хвороби пізніше. Близько 600 тисяч людей взяли участь в ліквідації наслідків катастрофи, 116 тисяч були евакуйовані з рідних місць, територія з населенням понад 5 млн. Чоловік була істотно забруднена радіонуклідами. Сліди чорнобильської радіації були помічені на більшій частині Європи.