Відчувалася навіть на дні океану: вчені розкрили нові подробиці про недавню магнітну бурю

Поділитися
Відчувалася навіть на дні океану: вчені розкрили нові подробиці про недавню магнітну бурю Наслідки магнітної бурі відчувалися навіть на дні океану © Alex Veles/Facebook
Буря викликала червоні полярні сяйва у регіонах планети, де вони зазвичай не спостерігаються.

Магнітна буря, що викликала яскраві полярні сяйва на Землі на початку травня, була настільки сильною, що її наслідки відчувалися навіть на дні океану. Магнітні компаси, що використовуються Ocean Networks Canada (ONC) для спостереження за океаном біля узбережжя Канади, зафіксували велике і значне викривлення магнітного поля Землі, оскільки воно зазнало впливу величезного припливу частинок, викинутих Сонцем, повідомляє Science Alert.

Це дивовижний показник того, наскільки потужним був сонячний шторм, що накрив планету. По-перше, він показав, на що потрібно звертати увагу, коли наступного разу такі бурі будуть зафіксовані. По-друге, ці дані допоможуть вченим зрозуміти, як магнітні бурі можуть вплинути на нашу планету.

Як заявив Джастін Альберт з Університету Вікторії в Канаді, наступні два роки стануть піком 11-річного циклу активності Сонця. Після десятиліття відносного спокою полярні сяйва, які спостерігалися 10-11 травня, ставатимуть дедалі частішими. Водночас передбачити такі явища неможливо.

Магнітні бурі – це найсильніший вплив Сонця на Землю. Вони відбуваються, коли виверження на поверхні Сонця викидає на високій швидкості мільярди тонн матеріалу, заплутаного магнітними полями, у космос.

Коли цей корональний викид маси, або КВМ, досягає Землі, частинки врізаються в магнітне поле. Там вони заплутуються та прискорюються, а потім викидається в атмосферу. А вже тут взаємодія з іншими частинками викликає полярне сяйво, що світиться.

Але це не єдиний ефект, відчутний Землі. Такі взаємодії генерують електричні струми, які можуть спричинити стрибки напруги, що викликають коливання та збої в роботі електромережі. А це може призвести до відключення навігації, зв'язку та радіозв'язку. Ефект поширюється також на об'єкти, що знаходяться в навколоземному просторі, наприклад, літаки та супутники.

ONC має підводні лабораторії біля східного і західного узбережжя Канади на глибині до 2,7 кілометра. Сонце було особливо активним останнім часом, оскільки воно наближається до сонячного максимуму, піку свого 11-річного циклу активності, і фахівець за даними ONC Алекс Слонімер вперше помітив щось дивне у даних компасу ще в березні, коли Земля пережила кілька найсильніших магнітних бур..

Спочатку він подумав, що дані можуть відбивати землетрус, але це було не так. Потім Слонімер перевірив, чи пов'язані незвичайні дані із сонячним спалахом. Він зміг знайти зв'язок, тому вирішив і надалі стежити за тим, що відбувається.

Коли 10 травня Землю накрила потужна магнітна буря, дані знову почали демонструвати дива. Найбільш виражений ефект спостерігався на компасі на висоті 25 метрів нижче за рівень моря біля узбережжя острова Ванкувер у протоці Фолджер.

Раніше вчені заявили про те, що сказати напевно, чи настав пік сонячної активності можна лише через сім місяців після його завершення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі