Вченим вперше вдалося управляти блискавками за допомогою лазерів

Поділитися
Вченим вперше вдалося управляти блискавками за допомогою лазерів Вчені використали лазер, щоб керувати блискавкою © pixabay.com
Технологію випробували під час грози у горах.

Вчені змогли управляти блискавками за допомогою лазерів у польових умовах. Технологію продемонстрували під час сильної грози у горах Швейцарії, повідомляє The Guardian.

Удари блискавок – це гігантські електричні разряди, які можуть сягати температури 30 тисяч градусів Цельсія, що набагато вище, ніж на Сонці. Щороку на Землі спостерігається близько мільярда ударів блискавок, що призводить до тисяч смертей, а також збитків для будівель та інших об'єктів.

У ході нового дослідження вчені доставили потужний лазер на вершину гори Сантіс на північному сході Швейцарії та встановили його біля телекомунікаційної вежі заввишки 124 метри, в яку блискавка вдаряє приблизно 100 разів на рік.

Вчені чекали, коли настане гроза. З липня по вересень минулого року вони стріляли по грозових хмарах за допомогою лазерних імпульсів загалом понад шість годин. Прилади, налаштовані для реєстрації ударів блискавки, показали, що в ході експериментів лазер відхилив хід чотирьох висхідних розрядів блискавки.

Лише один удар, 21 липня, стався за достатньо ясних умов, щоб дослідники могли зняти шлях блискавки за допомогою високошвидкісних камер, що розташовані на відстані кількох кілометрів. На отриманих кадрах було видно, що блискавка йшла за лазерним найкращим приблизно 50 метрів, що дозволяє припустити, що імпульси керували нею.

Лазери можуть відхилити удар блискавки, створюючи легший шлях проходження електричного розряду. Коли лазерні імпульси прямують у небо, зміна показника заломлення повітря змушує їх стискатися і ставати настільки інтенсивними, що вони іонізують молекули повітря навколо себе. Це призводить до появи того, що дослідники називають нитками в небі, коли молекули повітря швидко нагріваються і несуться з надзвуковою швидкістю, залишаючи канал з іонізованим повітрям низької щільності. Ці канали, які існують мілісекунди, мають більшу електропровідність, ніж оточуюче повітря, і, таким чином, формують легший шлях для проходження блискавки.

Варто враховувати, що лазер, який використовується, досить потужний, щоб становити небезпеку для очей пілотів, що пролітають над ним. Тож небо над регіоном, де проводився експеримент, було закрите для польотів.

За словами вчених, потужніші лазери, які працюють на різних довжинах хвиль, можуть перенаправляти блискавки на великі відстані і навіть викликати розряди до того, як вони стануть загрозою.

Восени астронавт, який знаходиться на борту Міжнародної космічної станції, зробив знімок нічної Землі з двома загадковими блакитними «бульбашками» в атмосфері. Що це було, читайте у нашому матеріалі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі