Вченим вдалося виростити зі стовбурових клітин спрощений ембріон людини

Поділитися
Вченим вдалося виростити зі стовбурових клітин спрощений ембріон людини Вчені виростили гаструлу зі стовбурових клітин людини © Naked Science
Дослідники отримали спрощену копію гаструли – ключового етапу розвитку, вивчення якого на справжніх ембріонах заборонено.

Вчені з Кембріджського університету змогли за допомогою стовбурових клітин створити спрощений ембріон людини. Як повідомляє Naked science, дослідники отримали гаструлу – ключовий етап розвитку, який на справжніх ембріонах спостерігати заборонено.

Коли сперматозоїд і яйцеклітина зливаються, з'являється бластоцист. На 14 день цей "бульбашка" витягується і перетворюється на гаструлу – "мішечок" з кількох шарів клітин. У цей час задається вісь тіла, визначаються його передня і задня сторони, відбувається поділ клітин трьох базових ліній, які в майбутньому сформують різні органи і тканини тіла.

Вчені жодного разу не спостерігали цей етап розвитку ембріона людини, оскільки вирощувати їх в лабораторії не тільки складно технічно, але і вважається неприйнятним. До цього дослідники вивчали гаструляцию на клітинах тварин, наприклад, мишей.

Кілька років тому вчені з'ясували, що процес гаструляції можна запустити у "бульбашці" з декількох сотень звичайних стовбурових клітин. Для цього їх обробляли набором молекул, активуючих сигнальний шлях Wnt, який регулює ембріональний розвиток і диференціацію - "дозрівання" клітин, - отримавши "гаструлоїди", аналоги повноцінних гаструл.

Тепер вчені застосували такий підхід до стовбурових клітин людини. Вони повідомляють, що на третій день у безформних багатоклітинних бульбашок з'явилася вісь і напрямок "тіла". Клітини розділилися на три лінії (зародкових пелюстки), як у справжніх ембріонів на 18-21 день розвитку.

Разом з тим біологи не дозволили диференціюватись клітинам, які повинні були дати початок мозку, а також клітинам, за рахунок яких ембріон впроваджується в стінку матки і потім формує плаценту. Мабуть, тому на третій день гаструлоїди припинили розвиток і згорнулись під власною вагою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Голова ВООЗ відповів на критику з боку Трампа

Раніше японські лікарі перетворили ембріональні стовбурові клітини на клітини печінки і вперше пересадили їх новонародженому. Дитина страждала від порушення циклу сечовини, коли в печінці накопичується аміак.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі