Вчені змогли пояснити, чому рослини вижили у Чорнобилі

Поділитися
© avialine.com
Льон адаптувався до високих рівнів радіації в Чорнобилі завдяки роботі «рятувальної» мережі білків у своїх клітинах, що допоможе зрозуміти високу стійкість деяких рослин до забруднення грунту радіонуклідами, повідомляє журнал Environmental Science & Technology.
Льон адаптувався до високих рівнів радіації в Чорнобилі завдяки роботі «рятувальної» мережі білків у своїх клітинах, що допоможе зрозуміти високу стійкість деяких рослин до забруднення грунту радіонуклідами, повідомляє журнал Environmental Science & Technology.Міжнародна команда вчених із Словаччини, України та США пояснила здатність льону адаптуватися до несприятливих умов у зоні Чорнобильської АЕС. У своїй роботі вчені використовували аналіз протеому (сукупності всіх білкових молекул) насіння льону. На думку дослідників, чорнобильська катастрофа здійснила не такий значний вплив на навколишнє середовище, як вважалося раніше. Різні види рослин, що живуть поблизу атомної станції, пристосувалися до високих рівнів забруднення грунту радіонуклідами. Проте яким саме чином рослини можуть впоратися з радіацією, залишалося незрозумілим. Біологи виростили рослини льону сорту «Київський» в районі Чорнобильської АЕС і порівняли білковий склад їх насіння з білками насіння льону, що вирощені у чистому грунті. З'ясувалося, що радіаційний вплив торкнувся незначного числа білків - всього лише п'яти відсотків від усього протеому насіння. Але до  цього числа входять молекули, що беруть участь у передачі клітинами хімічних сигналів і захисту від стресових впливів, що може допомогти рослинам уникати дії радіації. Окрім того, у протеомі насіння з району ЧАЕС підвищилася кількість молекул холін-монооксігенази, що бере участь у синтезі речовини гліцинбетаіну - речовини, що є сильним радіопротектором. Нарешті, у складі насіння «брудного» льону зросла кількість білків - транскрипційних факторів, що регулюють роботу різних генів. На думку вчених, білки, якими збагачені насіння льону з Чорнобиля, залучені в єдину «рятувальну» мережу, що працює в умовах радіаційного стресу. «Таким чином, захист від шкідливої дії радіонуклідів відбувається кількома шляхами, які доповнюють один одного», - вважає керівник роботи Мартін Хайдуч з Інституту генетики та біотехнології рослин (Братислава, Словаччина). Надалі біологи проведуть дослідження другого і третього поколінь чорнобильського льону, щоб перевірити і уточнити свої результати та пояснити їх. Для цього також будуть використані дані, отримані при вивченні інших рослин із зони ЧАЕС.

За матеріалами РИА Новости

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі