Американські науковці працюють над створенням технології, яка дозволить використовувати енергію, яка виробляється людиною, для підзарядки мобільних пристроїв: стільникових телефонів, ноутбуків, GPS-навігаторів тощо. Щоб активувати такий пристрій, достатньо просто трохи прогулятися. Принцип його дії описано в журналі Nature Communications.
Професор Том Крупенкін і його колеги з Університету Вісконсіна хочуть зменшити нашу залежність від дорогих акумуляторів портативної електроніки, які, до того ж, забруднюють навколишнє середовище. Замість цього вони пропонують використовувати енергію, яку генерує сама людина. «Люди - це дуже потужні машини, - каже Крупенкін. - Людина, що біжить, може виробляти до кіловата енергії. Якщо взяти лише невелику частину цієї енергії і конвертувати її в електрику, цього буде цілком достатньо для роботи мобільних пристроїв, адже, наприклад, потужність мобільних телефонів всього лише два вата».
Разом з колегами Крупенкін придумав пристрій, що монтується до підошви взуття і перетворює рухи людини на електричну енергію. Енергія «знімається» одним з компонентів цього пристрою, який є двома невеликими камерами, що заповнені тисячами дрібних крапельок рідини, які рухаються при ходьбі. «По суті, це рух рідини по гнучким пластиковим трубкам, усередині яких знаходяться електроди, вкриті спеціальними матеріалами, - пояснює Крупенкін. - Саме вони перетворюють рух на електричну енергію. Вона накопичується у крихітному акумуляторі на зразок тих, що є у стільникових телефонах».
У телефоні, який заряджається енергією самої людини, немає дротів. Зв'язок між трубкою і стільниковим передавачем, який також знаходиться у підошві, здійснюється за допомогою бездротової технології типу Bluetooth. Для цього потрібно зовсім небагато енергії. Сигнал, отриманий від трубки, потім передається на стільникову базову станцію. Така система значно скорочує споживання енергії мобільним пристроєм, і він може функціонувати набагато довше.
За розміром компоненти пристрою - не більші за кредитну картку. За словами Крупенкіна, основною перевагою системи є те, що вона у будь-який момент готова генерувати енергію. На відміну від звичайного акумулятора такий пристрій не потрібно заряджати. «Як тільки ви починаєте ходити, він тут же почне генерувати електроенергію потужністю приблизно два вата на виході. Цього достатньо для того, щоб телефон вже міг працювати».
Навряд чи новий пристрій замінить звичайні акумулятори, вважає Крупенкін, проте він може знизити нашу залежність від них. Подібні пристрої можуть знайти застосування у віддалених районах, де немає ліній електропередач. Також ними можуть скористатися солдати, які сьогодні змушені носити на собі важке електронне обладнання, що працює від акумуляторів.
Творці технології припускають, що новий комерційний продукт, створений на її основі, може вийти на ринок у найближчі два роки.