Променева терапія – один з найбільш ефективних способів знищення ракових клітин і скорочення кількості метастазів. Разом з тим, ця терапія знищує також здорові клітини і призводить до небезпечних ускладнень приблизно в 60% випадків. У 10% пацієнтів після променевої терапії пухлини кишечника розвивається шлунково-кишковий синдром - захворювання, що характеризується загибеллю кліток кишечнику, що призводить до руйнування всього органу та смерті пацієнта.
Тепер же дослідникам вдалося захистити клітини кишечника завдяки білку URI1. Його функції до цих пір до кінця не зрозумілі, проте у попередніх роботах з'ясувалося, що порушення його вироблення може призводити до виникнення раку.
Дослідники штучно підвищили вміст цього білка в клітинах кишечника миші і з'ясували, що подібні клітини менше зазнають впливу високих доз радіації, а значить, для них характерний менш високий ризик розвитку кишкового синдрому.
У ході дослідження вчені створили три генетичні моделі мишей. Одна з них служила в якості контрольної - для визначення того, де URI утворювався в кишечнику найчастіше; у іншої групи мишей були штучно створені високі рівні білка в кишечнику, а у третьої ген взагалі був вилучений для зниження загального рівня білка в організмі. Потім вчені точково облучили кишечник кожної особини дозами, характерними для променевої терапії.
Контрольна група показала, що URI утворюється в специфічних поглибленнях кишечника сплячих стовбурових клітин, які називаються ліберкюновими криптами. У другій групі вижили 100% мишей, тоді як в контрольній загинули близько 70% особин. У третій групі жодної з мишей не вдалося вижити: всі вони померли від шлунково-кишкового синдрому.
Раніше повідомлялося про те, що вчені запропонували лікувати рак за допомогою осиної отрути. Вчені виявили молекулу, яка має протиракові властивості, у складі отрути особливого підвиду ос, Polybia paulista, батьківщиною яких є Бразилія. МР1 атакує ракові клітини, не ушкоджуючи при цьому здорові, а зосереджуючи увагу на аномальному поширенні ліпідів у ракових клітинах.