Вчені знайшли в мозку нові типи клітин

Поділитися
Вчені знайшли в мозку нові типи клітин Вчені виявили два нових типи гліальних клітин © Naked Science
Виявлені гліальні клітини можуть відігравати важливу роль при відновленні після травм.

Вчені з Базельського університету в Швейцарії виявили два нових типи гліальних клітин у мозку, вивівши стовбурові клітини зі стану спокою. Як повідомляє Naked science, ці клітини можуть відігравати важливу роль в пластичності і відновленні мозку при нейродегенеративних захворюваннях і після травм.

Мозок податливий в дорослому житті, його пластичність обумовлена не тільки утворенням нових нейронних зв'язків. Стовбурові клітини, які містяться в мозку дорослої людини, перетворюються на нові нейрони або гліальні клітини. Вони потрібні для нормального функціонування мозку, але механізм розвитку цих клітин і те, яку роль вони відіграють, залишалися не до кінця зрозумілими вченим.

У ході нового дослідження вчені досліджували стовбурові клітини в шлуночково-субвентрикулярній зоні мозку дорослих мишей. Там вони знаходяться в стані спокою, поки не отримають сигнал, який змусить «прокинутися» і перетворитися на нервову клітину.

Вчені виявили, що бета-рецептор тромбоцитарного фактора росту (PDGFRβ), який підтримує стовбурові клітини в стані спокою, є «перемикачем сплячих стовбурових клітин». Дослідникам вдалося відключити його і активувати стовбурові клітини, а також візуалізувати їхній розвиток.

Вчені помітили, що деякі стовбурові клітини розвинулися в гліальні двох нових типів. Один з них - незвичайний тип гліальних клітин-попередників, внутрішньошлуночкові олігодендроціти-попередники, розташовані між віями епендимальних клітин.

«Раптово гліальні клітини одного з типів виявилися прикріплені до поверхні стінки шлуночка мозку, а не в мозковій тканині. Так, клітини постійно омиваються спинномозковою рідиною і взаємодіють з аксонами з інших областей мозку, а тому здатні сприймати сигнали дальньої дії», - заявила одна з авторів роботи Фіона Деч.

Дослідження вчених показали, що обидва типи гліальних клітин активувалися в моделі демієлінізації (вибіркове пошкодження мієлінової оболонки, що проходить навколо нервових волокон центральної або периферичної нервової системи). А також після травм. Тобто нові типи гліальних клітин можуть бути джерелом клітин для відновлення мозку при нейродегенеративних захворюваннях і пошкодженнях.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені з компанії Google і Гарвардського університету створили 3D-зображення крихітного фрагмента кори головного мозку людини. Для цього їм знадобилися 1,4 петабайта даних.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі