Вчені знайшли в Британії останки стародавніх багатоніжок «розміром з машину»

Поділитися
Вчені знайшли в Британії останки стародавніх багатоніжок «розміром з машину» Довжина тіла багатоніжки досягала майже трьох метрів © Phys.org
Багатоніжка мешкала Землі в кам'яновугільному періоді.

Вчені виявили на півночі Англії останки найбільшої з відомих на сьогоднішній день багатоніжок. Істота, що належала до роду, Arthropleura мешкала на Землі в кам'яновугільному періоді, близько 326 мільйонів років тому, приблизно за 100 мільйонів років до появи динозаврів, повідомляє Phys.org.

Дослідникам вдалося знайти кілька зчленувань екзоскелета, який загалом був схожий на сучасні багатоніжки. На даний момент це лише третя подібна знайдена скам'янілість. Крім того, це найбільша подібна знахідка: довжина виявленого фрагмента становить 75 сантиметрів. Вчені вважають, що довжина істоти становила 2,7 метра, а її вага – 50 кілограмів.

Скам'янілість знайшли ще у 2018 році у великому блоці пісковика, який упав зі скелі на пляж. За словами вчених, відкриття було зроблено випадково: коли блок упав, він розколовся і оголив скам'янілість, яку побачив один із аспірантів Кембріджського департаменту наук про Землю.

У кам'яновугільному періоді клімат у регіоні був більш тропічним, Велика Британія була неподалік екватора. Безхребетні та ранні хребетні та земноводні виживали за рахунок рослинності, розкиданої навколо ряду струмків та річок. Останки багатоніжки знайшли у руслі висохлої річки. Ймовірно, скам'янілість була утворена піском, який заповнив екзоскелет та зберіг його на мільйони років.

Вчені порівняли виявлену багатоніжку з іншими, відомими раніше, і отримали нову інформацію про еволюцію та місце існування тварини. Так, відкриття підтвердило, що гігантські багатоніжки жили в регіонах, які колись знаходилися на екваторі. Але, на відміну від своїх родичів, які жили переважно у вугільних болотах, Arthropleura віддавали перевагу відкритим місцям неподалік узбережжя.

Досі було відомо лише про дві інші скам'янілості представників Arthropleura, обидві були знайдені в Німеччині і були набагато меншими, ніж знайдений новий вид. Незважаючи на те, що це найбільший зі знайдених скелетів Arthropleura, ученим все ще доведеться дізнатися багато про ці істоти.

«Виявлення цих гігантських скам'янілостей багатоніжок є рідкістю, тому що після їхньої смерті їхні тіла мають тенденцію до розкладання, тому цілком ймовірно, що скам'янілість є литим панцирем, який тварина скидає в міру зростання. Ми ще не знайшли скам'янілі голови, тому важко дізнатися про них усе», - заявив провідний автор дослідження Ніл Девіс.

Раніше вчені пов'язували великі розміри Arthropleura з піком вмісту кисню в атмосфері наприкінці кам'яновугільного та пермського періоду. Але нову істоту знайшли у гірських породах, утворених до цього піку, тому він не може бути єдиною причиною розвитку їхніх розмірів. На думку дослідників, для того, щоб досягти таких розмірів, багатоніжка мала дотримуватися дієти з високим вмістом поживних речовин.

«Хоча ми не можемо точно знати, що вони їли, у той час у листовій підстилці було багато поживних горіхів і насіння, і вони, можливо, навіть були хижаками, які харчувалися іншими безхребетними і навіть дрібними хребетними, такими як амфібії», - розповів Девіс.

Представники роду Arthropleura населяли Землю протягом 45 мільйонів років, доки зникли у пермському періоді. Причина їхнього вимирання незрозуміла, ймовірно, воно пов'язане з глобальним потеплінням, що зробило клімат сухішим, або з появою рептилій, які почали конкурувати з ними за їжу і стали домінувати в тих же нішах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше група вчених із Португалії, Данії та Німеччини заявила про виявлення останків двоногого динозавра, який жив на території Гренландії 214 мільйонів років тому. Назва тварини Issi saaneq перекладається як «холодна кістка» з мови інуїтів Гренландії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі