Розробка працює з циркулюючими пухлинними клітинами (ЦПК) - ці клітини відокремлюються від пухлини, що виникла в організмі, і потрапляють в кровотік. Вони сприяють появі метастазів, вторинних вогнищ захворювання. Сьогодні їх найчастіше виявляють по аналізу зразка крові, але цей метод може бути недостатньо ефективним, якщо в крові пацієнта порівняно мало таких клітин.
Тепер же дослідники запропонували виловлювати ЦПК з кровотоку за допомогою залізних наночастинок. Раніше подібні частинки використовували в терапії раку і анемії. На поверхні наночастинок розміщують антитіла до білку EpCAM (молекула адгезії епітеліальної клітини): цей білок присутній на поверхні багатьох циркулюючих пухлинних клітин, при цьому на поверхні клітин крові він не виникає. Частки вводять у кров, де вони зв'язуються з циркулюючими клітинами.
Потім у вену пацієнта за допомогою катетера вводять тонкий намагнічений дріт. Він притягує залізні частинки, а з ними й необхідні для аналізу ракові клітини. За словами вчених, така технологія дозволяє зловити в 10 - 80 разів більше циркулюючих клітин, ніж стандартний аналіз крові. Це підтвердили випробування на свинях: в кровотік тварин ввели ракові клітини, щоб зімітувати наявність ЦПК. Дріт, розміщений у вені за вухом тварини, дозволила ефективно виявити рухомі клітини.
Раніше повідомлялося про те, що українські вчені винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra. Дослідження українських вчених-мікробіологів можуть допомогти в боротьбі з раком.