Вчені здійснили прорив на шляху до створення надшвидкого квантового комп'ютера

Поділитися
Вчені здійснили прорив на шляху до створення надшвидкого квантового комп'ютера Новий тип кубіта відкриває можливість створювати квантові комп'ютери © ox.ac.uk
Дослідники створили кубіт-"рекордсмен", експериментуючи з квантовими осередками пам'яті на базі атомів фосфору, що "приклеюються" до пластинки з чистого кремнію.

Європейські та канадські фізики змогли створити новий тип кубіта (осередку зберігання інформації у квантовому комп'ютері), що зберігає стабільність протягом 38 хвилин при кімнатній температурі, що є абсолютним рекордом у своєму класі і відкриває можливість створювати квантові комп'ютери, здатні працювати у "домашніх умовах", йдеться у статті в журналі Science.

"Подібний час життя кубіта щонайменше в 10 разів більший, ніж було досягнуто у попередніх експериментах. Нам вдалося знайти систему, в якій практично не існує шуму, що дало змогу створити високопродуктивні кубіти. Тепер нам потрібно змусити такі кубіти "спілкуватися один з одним", що є останньою ключовою проблемою на шляху створення квантового комп'ютера", - зазначає Стефані Сіммонс з Оксфордського університету.

Сіммонс та її колеги створили кубіт-"рекордсмен", експериментуючи з квантовими осередками пам'яті на базі атомів фосфору, що "приклеюються" до пластинки з чистого кремнію. Як правило, всі досліди з кубітами проводяться при наднизьких температурах, близьких до абсолютного нуля.

Автори статті вирішили перевірити, як винайдені ними кубіти будуть поводитися в кімнатних умовах. На їхнє здивування, вони не втратили свій зміст при "розморожуванні" і продовжували зберігати стан протягом ще 38 хвилин.

Це рекордне значення, яке в десятки й сотні разів перевищує результати попередніх експериментів, в яких життя кубіта зазвичай обмежувалося двома секундами або меншим часом. Поки такі кубіти не можна "прочитувати" або "записувати" при кімнатній температурі, проте вчені впевнені, що їм вдасться зробити це в найближчому майбутньому.

"Комусь 39 хвилин може здатися вкрай невеликою цифрою, однак спін атома фосфору може змінитися лише за одну стотисячну секунди. Завдяки цьому за час зниження стабільності кубіта всього на 1%, ми можемо зробити понад 20 мільйонів операцій. Тому відкриття такого стабільного кубіта може допомогти нам створити квантовий комп'ютер", - підсумовує Сіммонс.

Як відомо, супершвидкі квантові комп'ютери обіцяють неймовірні прориви у різних сферах. Наприклад, зможуть майже зі 100-відсотковою точністю передбачати погоду на місяці вперед. Вони також відкривають фантастичні можливості у криптографії.

Про суть квантового комп'ютера розповідає американський фізик Лоуренс Краусс. При цьому сам він досить скептично ставиться до можливості його створення - принаймні, найближчим часом. !zn

Читайте також:

Лауреатами Нобелівської премії стали фізики-"батьки" бозона Хіггса

Для телепортації людини потрібно 350 тисяч віку Всесвіту

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі