Вчені запропонували визнати Світовий океан живою істотою

Поділитися
Вчені запропонували визнати Світовий океан живою істотою Вчені вважають, що океан слід визнати живою істотою © Renee Capozzola/UPY
Дослідники вважають, що океан необхідно наділити відповідними правами.

Вчені з Earth Law Center та Школи довкілля, ресурсів та стійкості Університету Ватерлоо опублікували статтю, в якій закликали визнати океан живою істотою з відповідними правами, повідомляє Science alert.

Океан покриває більшу частину нашої планети, виробляє велику кількість кисню та забезпечує людство величезною кількістю ресурсів: їжею, мінералами та енергією. Але в екологічних конвенціях міжнародного масштабу океани майже не представлені, найчастіше їх швидко згадують у вигляді виносок у міжнародних угодах.

Тому вчені вважають, що людство має переглянути своє ставлення до океану.

«Підтримка статус-кво екологічного права рівносильна узаконеному знищенню Природи. Міжнародне право має розвиватися, щоб відображати невід'ємні права океану на існування, процвітання та відродження. Здоров'я океану – це здоров'я людини», – йдеться у статті дослідників.

Зазначається, що вчені навмисно використали велику літеру в слові Природа, щоб наголосити на необхідності перегляду ставлення до природного довкілля, перевівши його в рівноправне становище з людиною, а не в окрему область експлуатації.

Це «взаємне посилення» є ключовою частиною набору принципів, що охоплюються областю права Землі, що формується, — загальним терміном для ініціатив, спрямованих на визнання взаємозалежності, яка існує між людьми і навколишнім середовищем через наші інститути та закони.

Однією з таких правових рамок є право на існування. Для більшості людей це етичний принцип, що лежить основі розробки законів у світі. Права ж природи визнаються виходячи з її цінності, що виходить із її внутрішньої цінності. Не через те, що вона може дати ресурси, а як «жива істота» сама по собі.

"Грунтуючись на розумінні законів Землі та прав природи, управління, орієнтоване на океан, визнає океан як живу істоту, просуваючи закони, політику та інституційні дії, які зосереджуються на потребах океану при прийнятті рішень", - пишуть автори.

У грудні 2017 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 2021–2030 роки Десятиліттям наук про океан на користь сталого розвитку ООН. Це рішення було ухвалено після публікації у 2015 році звіту, в якому оцінювалася наша залежність та вплив на морські екосистеми. Оцінка проводилася з огляду на зміни клімату, продовольчу безпеку, забруднення та використання ресурсів.

Згодом Міжурядовій океанографічній комісії було доручено розробити план підвищення стійкості морської діяльності. Комісія запропонувала низку завдань для вирішення найближчими роками, таких як розширення Глобальної системи спостереження за океаном та зміна відносин людства з океаном.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі