Вчені заявили про створення експериментальної вакцини від хвороби Альцгеймера

Поділитися
Вчені заявили про створення експериментальної вакцини від хвороби Альцгеймера Вчені розробили вакцину проти хвороби Альцгеймера
Препарат вже успішно випробували на мишах.

Вчені з Лестерського університету (Велика Британія) та Медичного центру Університету Геттінгена (Німеччина) заявили, що їм вдалося створити вакцину від хвороби Альцгеймера. За словами дослідників, терапія на основі антитіл та вакцина на основі білка, розроблена ними, змогли зменшити прояви хвороби Альцгеймера у мишей, повідомляє Independent.

Замість того, щоб «атакувати» бета-амілоїдні бляшки в мозку, які зазвичай асоціюються із захворюванням, обидва препарати націлені на іншу форму білка, яка вважається дуже токсичною. Бета-амілоїдний білок природно існує у вигляді гнучких ниткоподібних молекул, які можуть з'єднуватися разом. Більшість подібних молекул скорочується при хворобі Альцгеймера і деякі вчені вважають, що такі форми можуть бути причиною появи та розвитку захворювання.

За словами одного з авторів дослідження Томаса Байєра, під час клінічних досліджень жоден із препаратів, який розчиняв бета-амілоїдні бляшки в мозку, не показав великого успіху з точки зору лікування хвороби Альцгеймера. Деякі також супроводжувалися небезпечними побічними явищами, тому дослідники вирішили вибрати інший підхід.

Вони визначили у мишей антитіло, яке нейтралізувало усічені форми бета-амілоїду, але не зв'язувалося ні з нормальними формами білка, ні з бляшками. Дослідники трохи змінили форму цього антитіла, щоб організм людини не сприймав його як чужорідне.

Дослідники також змогли простежити, де і як антитіло, назване TAP01-04, пов'язується з укороченою формою бета-амілоїду. Білок згорнувся сам собою, утворивши форму, схожу на шпильку, чого раніше ніколи не помічали у бета-амілоїду. За словами вчених, така форма білка може потенційно використовуватися як вакцина, яка змусить імунну систему людини виробити антитіла, схожі на TAP01-04.

Коли модифікований білок ввели в тіло мишей, їхній організм почав виробляти подібні до TAP01-04 антитіла. Потім ці антитіла та вакцину, яка отримала назву TAPAS, випробували на двох різних моделях хвороби Альцгеймера у мишей.

За допомогою методів візуалізації, аналогічних тим, які використовуються для діагностики хвороби Альцгеймера у людей, дослідники виявили, що антитіло і вакцина допомогли відновити функцію нейронів. Вони також допомогли збільшити метаболізм глюкози в головному мозку, відновити втрату пам'яті, і, хоча вони не були безпосередньо націлені на це, навіть зменшили утворення бета-амілоїдних бляшок.

Вчені відзначають, що розроблена вакцина та антитіла принципово відрізняються від методів лікування хвороби Альцгеймера, які використовувалися на даний момент, оскільки орієнтовані на іншу форму білка. Це робить їх дуже перспективними в якості лікування захворювання. Результати випробувань на мишах називають «обнадійливими».

Якщо препарати підтвердять свою ефективність, вони можуть змінити життя багатьох людей, які страждають на хворобу Альцгеймера. Наразі вчені шукають комерційних партнерів, які допоможуть провести клінічні випробування антитіла та вакцини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше в США схвалили ліки для лікування хвороби Альцгеймера. У FDA заявили, що є «суттєві докази того, що Адухельм зменшує бета-амілоїдні бляшки в головному мозку» і що «з достатньою ймовірністю може представляти важливі переваги для пацієнтів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі