Надмасивні чорні діри є в центрі практично кожної галактики. На відміну від чорних дір, що виникають при колапсі зірок, їхня маса в декілька мільйонів разів більша за сонячну. Вони періодично поглинають зірки, інші небесні тіла і газ, а потім викидають частину захопленої матерії у вигляді джетів - пучків розігрітої плазми, які рухаються з білясвітловою швидкістю.
Як виникають ці пучки, вчені поки не знають. Частина астрофізиків припускає, що їх розганяє і направляє сильне магнітне поле в диску аккреції – "бублику" з перемеленої матерії. Інші вчені вважають, що в цьому процесі замішана сама чорна діра або якісь невідомі феномени, пов'язані з нею.
Тепер же вчені поспостерігали за мікроквазаром V404 в сузір'ї Лебедя і встановили, що уявлення про силу магнітних полів в околицях чорних дір є в корені неправильним. Квазар віддалений від Землі приблизно на вісім тисяч світлових років, він являє собою пару зі звичайної зірки і невеликої чорної діри діаметром близько 40 кілометрів. Чорна діра постійно "краде" матерію світила, але іноді перетягує на себе набагато більше, ніж може поглинути, тому "давиться" і викидає частину матерії у вигляді мініатюрних джетів. Останній подібний епізод спостерігався у 2015 році.
Спостереження дозволили астрономам виміряти температуру джета і оцінити, яку роль в його розігріві грають магнітні поля в околицях чорної діри і електрони, що взаємодіють з ними. Як показали розрахунки, мікроквазар виробляє несподівано слабке магнітне поле – його сила лише в 462 рази більше, ніж біля поверхні Сонця.
За словами вчених, така сила приблизно в 400 разів менша, ніж передбачена теоретиками для чорних дір розміром з V404. Це означає, що магнітні поля відіграють набагато меншу роль у розігріві матерії і формуванні джетів, ніж вважалося, і свідчить, що "випльовувати" частину матерії чорні діри змушують якісь інші механізми.
Раніше NASA представило відео знищення зірки чорною дірою. На відео зображено момент так званого "приливного руйнування", яке знаходиться в центрі галактики, розташованій на відстані 290 мільйонів світлових років від Землі.