Перетворення здорових клітин на злоякісні пов'язано з мутацією в генах RAS, які кодують малі G-білки, що беруть участь у передачі сигналу всередину клітини. Сімейство RAS включає в себе гени, що кодують такі білкові молекули, як HRAS, NRAS і дві ізоформи KRAS (KRAS4a і KRAS4b). Ці білки пронизують мембрану клітини і зв'язуються з гуанозинтрифосфатом (ГТФ), тим самим змінюючи свою структуру і перемикаючись в активований стан. Мутації, що сприяють розвитку раку, перешкоджають переходу RAS в неактивований стан.
Онкогенні мутації часто зачіпають ділянки білків, які повинні зв'язуватися з ферментами GAP, створюючи нові ізоформи. GAP провокують гідроліз (розпад) гуанозинтрифосфата з утворенням гуанозиндифосфата. Таким чином, небажана заміна нуклеотидів або знижує швидкість гідролізу ГТФ, або зовсім скасовує її. Постійно активований RAS обумовлює надмірний ріст і проліферацію клітин.
Як підкреслюють дослідники, мутації в RAS відповідають за 30% випадків розвитку раку, в тому числі за 95% випадків розвитку раку підшлункової залози і 45% колоректального раку. Ці злоякісні пухлини важко піддаються лікуванню.
Вчені виділили KRAS-білки у пацієнтів, уражених колоректальним раком, а також зразків пухлин за допомогою специфічних антитіл. Далі кожну молекулу ідентифікували за допомогою методу, званого протеомікою "зверху вниз" (top-down proteomics), коли через мас-спектрометрію визначається відношення маси до заряду іонів цілих білків. Дослідникам вдалося визначити зміст нормальної форми KRAS4b і його мутантних версій в клітинах пацієнтів, а також їх структуру.
Раніше повідомлялося про те, що українські вчені винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra. Дослідження українських вчених-мікробіологів можуть допомогти в боротьбі з раком.