У період з 1988 по 2008 використання антидепресантів у США зросла на 400%. Наслідки такого збільшення впливають на навколишнє середовище – антидепресанти та їхні метаболіти не повністю уловлюються очисними спорудами і в результаті потрапляють у водойми. Той факт, що ці речовини присутні у воді, піднімає питання про їхнє накопичення в живих організмах і можливий вплив на них.
Автори нової статті взялися вивчити це питання більш детально і виявили антидепресанти та їхні метаболіти в мозку у десяти видів риб, виловлених в річці Ніагара. Ця річка з'єднує два Великих озера Ері і Онтаріо. Серед досліджених видів були краснопірка, білий окунь, судак, мулова риба і райдужна форель. І у всіх десяти видів вчені виявили в мозку присутність антидепресантів або їхніх метаболітів. Сама їхня присутність не просто у воді, а вже у рибах, порушує серйозне питання про екологічні наслідки даного явища. Справа в тому, що, накопичуючись в органах риб, наприклад, в мозку, вони можуть впливати на їхню поведінку. Крім мозку, вчені виміряли концентрацію антидепресантів в печінці, м'язах і гонадах, де теж відзначили підвищений вміст цих речовин. Найвища концентрація речовини норсертралина, який є метаболітом сертраліну, активної речовини в препараті Золофт, опинилася у риби скельний окунь Ambloplites rupestris – близько 400 нанограм на 1 грам мозку. Але крім цієї речовини вчені виявили у риби та інші, включаючи циталопрам і норфлуоксетин.
Раніше вчені показали, що антидепресанти можуть впливати на харчову поведінку і інстинкти виживання риб.
Раніше вчені довели наявність у риб свідомості. В якості реакції на стресовий стан у риб спостерігається "емоційна лихоманка", яка вважається ознакою наявності свідомості у тварин.