Вчені виявили на Балканському півострові сліди забруднення свинцем, які датуються 3600 роком до нашої ери. Як повідомляє Phys.org, знахідка свідчить про те, що забруднення було достатньо сильним для того, щоб зберегтися до наших днів, і знаменує собою початок бронзової доби в регіоні та появу металургії в Європі.
Як підкреслюють дослідники, відкриття стало першими відомими слідами забруднення металами в історії Землі, а Балкани, таким чином, стають лідером з розвитку металургії на початку бронзової доби. До цього найдавніше відоме забруднення свинцем було знайдено в печері в Іспанії і датувалося 3000 роком до нашої ери.
Вчені провели геохімічний аналіз зразків, взятих в торф'яному болоті Црвени-Потік в Сербії. Виявилося, що перші ознаки забруднення свинцем в результаті діяльності людини з'явилися 5600 років тому, а після 600 року до нашої ери і до 1600 року нашої ери в торфі спостерігалося рівномірне збільшення вмісту металу. Дослідники виявили піки концентрації свинцю, що відповідали епосі Стародавнього Риму, а також відносне підвищення рівня забруднення після падіння Римської імперії. Останнє вказує на те, що в Сербії продовжували розвивати металургію, користуючись римської технікою виплавки руд.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили найдавнішу казку.На думку дослідників, найстаріша казка у світі бере свій початок ще в Бронзовій добі, і зараз їй близько шести тисяч років.