Вірус був виявлений завдяки методу метагеноміки. Тобто геном вірусу був зібраний по фрагментах, які були виявлені у взятих пробах. Такий підхід дозволяє дослідникам вивчати набір генів всіх мікроорганізмів, що знаходяться в зразку середовища без їхнього культивування в лабораторних умовах. Самі автори роботи оцінюють знахідку як доконаний факт і повідомляють про вірогідне виявлення трьох споріднених видів у прилеглому районі.
Відкриття знову розпалило суперечку про те, є чи гігантські віруси вірусами в строгому сенсі цього слова, або вони представляють собою клітини, які колись стали паразитами і втратили значну частину генетичної інформації. В такому випадку логічним виглядало б їхнє виділення в окремий домен, рівноправний з бактеріями, еукаріотами і археями.
Скептики не бачать ніякої необхідності у виділенні четвертого геному. Більше того, вони ставлять під сумнів сам факт відкриття, відзначаючи, що, перш ніж робити висновки про еволюцію на підставі геному, непогано б побачити його володаря. Послідовність генів сама по собі є незначним аргументом: вони часто міняються місцями і зазнають інші зміни, що маскують їх походження.
Раніше повідомлялося про те, що у сибірській мерзлоті було виявлено стародавній гігантський вірус. Вік вірусу оцінюється в 30 тисяч років.