Вчені виявили прихований спосіб, яким дерева борються із глобальним потеплінням

Поділитися
Вчені виявили прихований спосіб, яким дерева борються із глобальним потеплінням Дерева поглинають метан © freepik/bedneyimages
Вони поглинають метан.

Вінсент Гаучі, науковий співробітник Школи географії, наук про Землю та довкілля Бірмінгемського університету та його колеги продемонстрували, що кора дерев по всій планеті поглинає парниковий газ метан. І це може відіграти важливу роль для боротьби зі змінами клімату, повідомляє Science Alert.

Коли дерева фотосинтезують, їхнє листя поглинає вуглекислий газ, який утримується в стовбурах і гілках, створюючи запас вуглецю. Але нове дослідження показало, що дерева поглинають парникові гази й іншим способом. Тому ліси можуть відігравати важливішу роль для клімату, ніж вважалося раніше.

Метан відповідає приблизно за третину глобального нагріву планети, яке спостерігалося з доіндустріальних часів. Підвищення концентрації цього газу в атмосфері є справжньою проблемою для клімату, оскільки він утримує вдвічі більше тепла, ніж така ж кількість вуглекислого газу. Але останній утримується у атмосфері сотні років, тоді як метан – десяток.

І такий короткий термін життя в атмосфері означає, що будь-які зміни в джерелах або поглиначах метану можуть мати серйозні наслідки. І якщо витяг вдасться посилити, це буде кліматичною перемогою, яка дозволить пом'якшити глобальне потепління.

Відомо, що водно-болотні угіддя є основним природним джерелом метану: дерева на болотах і у заплавах річок можуть виділяти метан із нижніх частин своїх стовбурів. Але обмін метану в деревах, що ростуть на вільно дренованих і незатоплюваних ґрунтах, включаючи більшу частину лісів світу, досі був недостатньо вивчений.

У ході дослідження вчені виміряли обмін метану на сотнях стовбурів дерев у лісах вздовж кліматичного градієнта, що тягнеться від Амазонки та Панами до Швеції та лісів біля Оксфорда у Великій Британії. Спочатку вчені прагнули зареєструвати викиди метану деревами, і деякі з них справді виділяли невелику кількість газу.

Але вчені також зареєстрували щось несподіване: дерева поглинали метан з атмосфери, і чим вище стовбуром дерева піднімалися вчені, тим сильнішим було це поглинання. При цьому видалення метану з атмосфери домінувало у загальному обміні газів.

Потім вчені вивчили те, чи цей процес є глобально важливим. А для цього потрібно було визначити глобальну площу кори дерев. Виявилося, що якщо її покласти рівно, вона покриє всю поверхню Землі. Тобто це велика зона газообміну між деревами та атмосферою, але цей механізм ще не вивчений.

За попередніми оцінками, дерева поглинають 25-50 мільйонів тонн атмосферного метану на рік. При цьому більшу частину поглинають тропічні ліси.

Раніше вчені проголосували за те, щоб видалити назви деяких рослин, які вважаються образливими з расової точки зору.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі