Вчені відкрили новий вид карликових ос

Поділитися
Вчені відкрили новий вид карликових ос Оса більшу частину життя проводить у "сховищі" на дереві © eurekalert.org
Комаха знайшли на честь студентського бару «Вальхалла».

Вчені з американського Університету Райса описали новий вид карликових ос. Його назвали Neuroterus Valhalla, повідомляє Eurekalert.

Назву осі дали на честь студентського бару в Х'юстоні, який називається «Вальхалла», поряд із ним комаху і виявили. Зазначається, що незважаючи на грізну назву, довжина самих ос досягає всього міліметра, вони 11 місяців проводять у спеціальних захисних оболонках.

Осу виявив аспірант Університету Райса Педро Брандао Діас. Його дослідження зосереджено на аналізі ДНК комах, що допомагає виявити зникаючі чи інвазивні види. Разом з тим, у лабораторії, в якій він працює, щовесни вивчають комах роду Cynipidae. Вони також відомі як жовчні оси, їх легко зібрати на дубах, які оточують кампус Університету Райса. Група Скотта Ігана, ще одного автора дослідження, за вісім років відкрили кілька нових видів цих ос, а також комах, які нападають на них.

N. valhalla та інші галові оси також живуть на дубах, разом із яйцями вони відкладають спеціальний біохімічний коктейль, який дозволяє створити особливу оболонку навколо них. Ця оболонка захищає яйця та живить личинок, що вилуплюються.

На даний момент відомо про приблизно 1000 видів галових ос. Деякі з них з'являються з коричневих галлів сфер, які утворюються на зворотному боці листя дуба. Інші утворюють галли на гілках дерев, треті – на квітах, де вперше і знайшли N. valhalla.

«Після того, як оси з'являються на світ, вони живуть лише три чи чотири дні. Вони не їдять. Їхня єдина мета – спаровуватися і відкладати яйця», - заявив Брандао.

Опис нового виду зайняв майже чотири роки. Одна з причин цього полягає в тому, що N. valhalla, як і інші галові оси, відкладають яйця двічі на рік. Щоб з'ясувати, де вони це роблять, вченим був потрібен час.

Вперше новий вид помітили на сережках дуба неподалік бару «Вальхалла» навесні 2018 року. Дослідники шукали інший вид ос, який, як відомо, утворює галли на деревах. Разом з тим, генетичний аналіз показав, що вчені зібрали два різні види ос. Потім дослідники повторно вивчили зібрані зразки і помітили дрібніших ос із світлішими ніжками.

Брандао зазначив, що оси вальхалла відкладають яйця у квіти, у них вони розвиваються та харчуються. Але квіти – це тимчасове явище, яке спостерігається раз на рік. Тому, коли з'являється нове покоління, йому доводиться шукати новий об'єкт для відкладання яєць.

За словами Ігана, вчені раніше помилково приймали покоління галлових ос, що чергуються, за нові види. Тому для підтвердження того, що N. valhalla дійсно є новим видом, був потрібний генетичний аналіз, а також спостереження в природі. На те щоб зрозуміти, куди відкладають яйця комахи з інших поколінь, потрібен час.

Ключ до розгадки цієї таємниці надала Келлі Вайнерсміт з Університету Айови, яка збирала галових ос із дубів у Флориді, які відрізняються від дерев навколо Університету Райса. У галлах вона виявила N. valhalla та відправила зразки своїм колегам в Айові. Їхнє вивчення підтвердило, що ці комахи є «втраченим» поколінням нового виду.

Вчені з Університету Райса зібрали зразки різних тканин дубів, на яких знаходили ос, а потім провели лабораторні експерименти, щоб визначити, які з них виберуть комахи для відкладання яєць. Потім експеримент перевірили на практиці та виявили як отвори від гал, так і галли з личинками в інших частинах дерев, на яких раніше знаходили N. valhalla.

За словами Брандао, оси, які з'являються на дубових сережках, перетворюються з яєць на дорослих особин за два-три тижні. А ось покоління, яке росте всередині гілок дуба, проходить цей шлях за 11 місяців.

«Якщо вони з'являються на світ у неправильний час, коли довкола немає квітів, вони не можуть відкласти яйця і просто вмирають. Тому вони мають вилупитися точно за графіком», - наголосив Брандао.

Оскільки дерева цвітуть у різні часи, вчені не знали, як же оси координують своє «народження» з ними. Крім того, поки що невідомо, як зміни клімату можуть вплинути на відтворення цих комах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше група вчених виявила біля берегів Панами новий вид акул, який назвали Squatina mapama. Це перший представник роду акул-ангелів, якого знайшли в Карибському морі біля берегів Центральної Америки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі