Вчені з США провели редагування геному SIV-вірусу, близького до ВІЛ, у приматів, не близьких до людиноподібних. Таким чином, дослідникам вдалося продемонструвати перспективи боротьби з вірусом імунодефіциту, повідомляє Naked science.
SIV-вірус - це вірус імунодефіциту мавп, який викликає стійкі інфекції у 45 видів приматів. У 2019 вченим вдалося видалити ВІЛ з клітин мишей. Тепер ця ж група дослідників отредактировала SIV в геномі макак-резусів.
Для цього команда розробила конструкцію для редагування генів, яка може досягати інфікованих клітин і тканин, що служать резервуарами для SIV і ВІЛ. У цих клітинах відбувається інтегрування вірусу в ДНК господаря. У зв'язку з таким надійним «зберіганням» хвороби, викликані подібними вірусами, настільки складно вилікувати. Антиретровірусна терапія спрямована на виведення патогенів з крові, але щойно вона припиняється, віруси «виходять» з «укриттів» і знову відновлюють свою діяльність.
Робота почалася з розробки конструкції редагування генів CRISP-Cas9, специфічних для SIV. Потім на клітинній культурі підтвердили ефективність роботи конструкції, яка відщеплює інтегровану ДНК вірусу від ДНК клітини-господаря в потрібному місці, без побоювання «зачепити» сусідні гени. Далі вчені упакували цю конструкцію в носій аденоасоційованого вірусу - AAV9 (як передбачається, він не викликає захворювання у людини), щоб можна було ввести його в вену інфікованим SIV макакам.
Вчені провели експерименти на трьох інфікованих макаках, ще три виступали в ролі контрольної групи. Дослідники вводили першим AAV9-CRISPR-Cas9, а через три тижні зробили аналіз крові всім шести тваринам. Виявилося, що поетапний витяг ДНК SIV відбувався з тканин і клітин крові з високою ефективністю. Надалі вчені хочуть перенести дані своєї роботи на клінічні випробування на людях.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
За останній час вірус, що викликає ВІЛ-інфекцію, виробив стійкість до можливих ліків. Також вірус мутував і вперше за 20 років виділив новий штам ВІЛ, про що повідомляли вчені з університету Міссурі у США.
В Україні за 2019 рік ВІЛ-інфекція уразила понад 13 тисяч осіб.