Спроби досягти такої фази речовини робилися ще в 2004 і 2009 роках, але жодна з них не увінчалася успіхом. Тепер же про спостереження цієї екзотичної фазі речовини завяили команда Нобелівського лауреата Вольфганга Кеттерле з Массачусетського технологічного інституту і команда Тобіаса Доннера з Швейцарської вищої технічної школи Цюріха.
Обидві групи, працюючи незалежно одна від одної, використовували конденсат Бозе – Ейнштейна, ще одну екзотичну фазу, отримати яку в лабораторії сьогодні можна досить легко. У цьому стані бозони перебувають на мінімальних енергетичних рівнях, дозволяючи квантовим ефектам проявлятися на макроскопічному рівні (за першу експериментальну демонстрацію бозе-конденсату в 1995 р. Вольфганг Кеттерле якраз і отримав Нобелівську премію). В цей раз вчені з США та Швейцарії створювали в бозі-конденсаті гелію-4 впорядковані зміни щільності, як "віртуальну" кристалічну решітку, притому що речовина в цілому залишалася рідкою і демонструвала текучість.
Варто відзначити, що обидві групи вчених на даний момент очікують перевірки своїх результатів іншими дослідниками.
Раніше повідомлялося про те, що компанія Boeing представила новий, "найлегший у світі" метал, який на 99,9% складається з повітря.