Вчені створили 3D-модель Північного моря і показали, як буде танути лід Гренландії і Антарктиди в майбутньому

Відео
Поділитися
Вчені створили 3D-модель Північного моря і показали, як буде танути лід Гренландії і Антарктиди в майбутньому Вчені створили 3D-модель, яка показує, як буде танути лід в Гренландії та Антарктиді © British Antarctic Survey
Дивовижні пейзажі льодовикового періоду були виявлені під Північним морем.

Команда вчених створила 3D-модель Північного моря, щоб спрогнозувати те, як буде танути лід в найхолодніших точках світу - в Гренландії та Антарктиді, повідомляє BBC.

Для того, щоб відтворити картину льодовикового Північного моря, вчені використовували нові методи сейсмічної розвідки, які зазвичай використовуються для пошуку нафти й газу.

Подібно МРТ (магнітно-резонансній томографії), зображення з безпрецедентною деталізацією показують величезні канали морського дна.

Ці глибокі канали шириною в кілька кілометрів, відомі як тунельні долини, були прорізані швидкими річками, що протікали під древніми крижаними щитами Північної Європи.

Вперше міжнародна група вчених може показати ландшафти, які раніше не виявляли. Ландшафти, які сформувалися під величезними крижаними щитами, що покривали більшу частину Великої Британії та Західної Європи тисячі й мільйони років тому. Ці стародавні споруди дозволяють зрозуміти, як крижані щити реагують на потепління.

За словами вчених, такі дані можуть дати ключ до розгадки того, як будуть руйнуватися сучасні крижані щити, наприклад як Гренландія. Тому що ці особливості рельєфу були створені в періоди сильного танення льоду.

Джеймс Кіркхем з Кембридзького університету заявив, що завдяки цим даним, вони зможуть побачити те, як Гренландія або навіть Антарктида будуть виглядати в майбутньому.

Сьогодні, якщо відвідати Гренландію влітку, то можна побачити великі озера талої води, які накопичуються на поверхні крижаного покриву. Потім ця вода стікає в щілини в льоду, і досягає дна. Потім вона випливає в море.

За останні 800 000 років Північну Європу то накривав товстий крижаний покрив в холодні періоди, то відступав, коли температура підвищувалася. Це відбувалося під час дуже теплих періодів, коли з'явилися тунельні долини.

Вчені під керівництвом Джеймса Кіркхема описують складну мережу розрізів і відкладень, які були створені як річками, так і рухом льоду на поверхні.

Ці форми рельєфу містять в собі ози (це така льодовикова форма рельєфу, які лінійно витягнуті, або це можуть бути вузькі ґрунтові вали висотою до кількох десятків метрів), де вода прорізала виїмку в льоду, а потім це місце заповнилося брудом і з'явилася височина.

Також там є безліч відкладень, які втиснулися в тріщини. А з'явилися вони після раптової зупинки руху в льоду. Тут є навіть "підземні айсберги", коли брили льоду відкололися від краю крижаного покриву, що відступає, та застрягли в багнюці, а потім, коли вони танули, утворилися порожнечі, які пізніше були заповнені іншим видом порід.

Вчені відзначили, що ці закономірності, які вони отримали за допомогою сейсмічних даних, показують, що створювали підльодовикові річки протягом багатьох років або століть, навіть коли лід відступав.

У недавньому звіті про стан клімату, який видала Міжурядова група експертів ООН зі зміни клімату свідчить, що танення поверхні Гренландії в результаті підвищення температури повітря буде домінувати над втратою льоду на території в цьому столітті. Це збільшить приплив води до підльодовикової "водопровідної системи" Північного моря.

У той час як Антарктида трохи відрізняється. Втрати льоду на полярному півдні в основному викликані вторгненням теплих океанічних вод на околиці льодовикового покриву. Тепліше повітря, що викликає танення на поверхні, спостерігається в декількох місцях, але не грає особливої ролі у швидкому таненні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Нагадаємо, що арктичний лід тоншає швидше, ніж вважалося. Через глобальне потепління в регіоні випадає менше снігу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі