Моральні метання людину відображаються в її очах, по руху яких можна визначити, який вибір зробить їх володар, йдеться в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
"Люди часто думають, що їх моральний вибір в конкретній ситуації задається абсолютно стабільними уподобаннями і установками, які існують в їх серцях і умах. Ми припустили, що багато моральних рішень приймаються людиною, що називається, на льоту, і є продуктом того, як люди сприймають і взаємодіють з середовищем в поточний момент часу", - розповів Майкл Спайві (Michael Spivey) з університету Каліфорнії в Мерседе (США).
Спайві з колегами спостерігали за поведінкою добровольців, яких попросили оцінити моральність того чи іншого вчинку, про який їм розповідали вчені через навушники і мікрофон. У певний момент під час розповіді на дисплеї монітора, за яким сиділи піддослідні, виводилося два протилежних за змістом повідомлення - наприклад, "вбивства іноді виправдані" і "вбивства нічим не можна виправдати".
Положення голови, очей, рук та інших частин тіла піддослідних в цей час фіксував цілий набір камер. Якщо доброволець затримував очі на одному з тверджень досить довгий час, то комп'ютер відразу ж подавав сигнал і просив людини негайно зробити свій вибір, хоча спочатку вчені давали час на роздуми. На думку авторів статті, це допомагало зрозуміти, чи впливає те, на що ми дивимося і про що ми думаємо, на наші моральні установки і вибори.
Експеримент показав, що наші моральні установки дійсно залежать до того, на що ми дивимося в момент прийняття важкого рішення - добровольці вибирали той варіант, на який вони дивилися, в 58% випадків. Іншими словами, вчені змогли "маніпулювати" їхньою думкою, змушуючи їх робити вибір в той момент, коли вони дивилися на "потрібну" картинку.
"В сучасні мобільні телефони вбудований цілий арсенал різних датчиків і сенсорів, і значна частина з них може стежити за рухами очей за допомогою камер. Спостерігаючи за невеликими змінами в нашій поведінці, ці гаджети можуть допомогти нам робити вибір під час покупок, замовлення обіду в ресторані такими шляхами, про які ми раніше і подумати не могли", - підсумовує Петер Йохансон (Petter Johansson) з університету Лунда (Швеція).
У 2012-му вчені з Університету штату Нью-Йорк в Баффало розробили високотехнологічний поліграф. Виходячи з рухів очей, він розпізнає, коли людина каже правду, а коли бреше. За словами дослідників, їх система здатна визначити брехливе висловлювання з точністю понад 80%.