"Існують різні теорії про взаємодію дюн. Згідно з однією, дюни різних розмірів зливаються знову і знову, утворюючи більш великі пагорби, але такого в природі поки не спостерігалася. Інша теорія вважає, що їх зіткнення повинні призводити до обміну масою, приблизно як обмінюються більярдні кулі, що зіштовхуються, поки не набудуть однакового розміру і швидкості. Але і цю теорію потрібно підтвердити експериментально", - заявила один з авторів роботи Керол Бесік.
Експерименти, які провели вчені, ставлять під сумнів обидві моделі взаємодії. Дослідники сконструювали кільцеву установку, яка дозволила їм стежити за міграцією дюн, стежачи за їхнім рухом за допомогою камери. Розглянувши дві дюни, вчені помітили щось незвичайне: всупереч очікуванням, рухалися вони з різною швидкістю.
Спочатку передня дюна переміщалася швидше, і лише з часом вона сповільнилася до задньої швидкості. Коли рух остаточно стабілізувався, піщані горби опинилися на протилежних сторонах кільцевої камери. Щоб розібратися в що відбувається, вчені вивчили відеозапис. Виявилося, потоки вітру, б'ючи в "спину" передній дюні, створюють за нею турбулентні завихрення, які "відштовхують" задню дюну все далі й далі назад, поки вона не опинилася в 180° позаду передньої.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили загадкові спалахи, які можуть бути доказом існування паралельного Всесвіту. Світіння було виявлено під час аналізу карти реліктового випромінювання, яке також називають "Луною Великого вибуху".