Вчені вперше дослідили геном давнього африканця і з'ясували, що в геномі жителів континенту можна знайти набагато більше євразійського, ніж вважалося раніше. Причиною цього стала таємнича зворотня міграція з Євразії в Африку, яка сталася приблизно за тисячу років до нашої ери.
Для дослідження використовували ДНК чоловіка, який був похований у печері Мота в Ефіопському нагір'ї близько 4500 років тому. Через те, що печера виявилося достатньо сухою і холодною, молекули ДНК витримали кілька тисяч років і не розпалися. До цього генетичний аналіз стародавніх людей проводився тільки за рештками з помірних і приполярних широт.
Чоловік з Моти жив задовго до таємничої міграції першого тисячоліття до нашої ери, коли мешканці Близького Сходу несподівано стали заселяти Африканський Ріг. Проте аналіз його генома показав, що ці євразійці-мігранти були близькими родичами хліборобів раннього неоліту, які почали заселяти Європу сім тисяч років тому, витісняючи звідти палеолітичних мисливців. Іншими словами, в Африку повернулися нащадки тих самих груп, які чотири тисячі років тому переселилися з Близького Сходу на Балкани і далі в Європу.
Масштаби цього зворотного потоку виявилися несподівано великі: до чверті населення Африканського Рогу склали євразійські мігранти. Потім вони поширилися по всьому континенту.
На даний момент археологи не можуть пояснити, що змусило людей з Євразії переселитися в Африку. Жодних кліматичних передумов для цього на даний момент не виявлено. За даними археології видно тільки, що прибуття близькосхідного населення збігається з початком культивування на сході Африки пшениці і вівса - тобто мігранти на своїй новій батьківщині допомогли розвинути сільське господарство.
За словами одного з авторів дослідження Маркоса Гальєго Льоренте, "геноми цього міграційного потоку розсіялися по всьому континенту - до йоруба на західному узбережжі і пігмеїв мбуті в серці конголезьких джунглів. Сім і шість відсотків геному цих народів мають євразійське походження". Сталося це розсіювання через кілька тисячоліть після прибуття євразійців, при експансії бантумовних народів в центральну і південну частину континенту.
Що стосується сучасних жителів Землі, то безпосередніми нащадками людини з Моти виявилися ефіопи з того ж нагір'я (у них знайшлися спільні гени, що відповідають за адаптацію до високогірних умов і непереносимість лактози).
Раніше повідомлялося про те, що стародавні люди виготовляли борошно задовго до появи землеробства.