Вчені розповіли, коли люди почали їздити верхи

Поділитися
Вчені розповіли, коли люди почали їздити верхи Люди почали їздити верхи чотири тисячі років тому © freepik/yuliiaka
Це сталося набагато раніше, ніж вважалося.

Вчені виявили кістки древніх кочівників, які мешкали в південно-східній Європі тисячі років тому. Вони зберегли на собі сліди, які дослідники вважають першими свідченнями верхової їзди на конях, повідомляє Science Alert.

Аналіз кісток представників ямної культури, які жили в євразійському степу між 3021 та 2501 роками до нашої ери, показав, що вони тримали коней не лише заради молока. Древні люди їздили на цих тваринах під час переміщень, а також при перегоні овець і великої худоби.

Розуміння того, коли люди почали їздити верхи, важливе для розуміння нашої еволюції. Ця навичка змінила швидкість і відстань, на яких люди переміщаються світом.

«Схоже, що верхова їзда виникла невдовзі після передбачуваного одомашнення коней у західноєвразійських степах у четвертому тисячолітті до нашої ери. Вона вже була доволі поширеною серед представників ямної культури між 3000 і 2500 роками до нашої ери», - заявив археолог Фолькер Хейд з університету Хельсінкі у Фінляндії.

Знайти докази верхової їзди набагато важче, ніж може здатися. Деякі культури, наприклад, стародавні римляни та греки, залишили малюнки, які зображують вершників на конях. Але мистецтво більш древніх культур могло не зберегтися до наших днів, а простого виявлення кісток коней у давніх поселеннях недостатньо для того, щоб робити висновки.

Наприклад, у попередніх дослідженнях вчені виявили сліди кінського молока на черепках глиняного посуду та пептиди молока у зубному нальоті на зубах представників ямної культури. Це могло свідчити, що вони тримали коней як джерело їжі.

Але лише відсутність спорядження для верхової їзди не може свідчити про те, що люди не їздили верхи. Ямна культура названа на честь однієї речі, якою вона дуже добре відома: ям, відомих як кургани, де ховали мертвих. У цих ямах виявили безліч скелетів, які добре збереглися.

Завдяки аналізу цих останків, вчені й визначили, що представники ямної культури їздили верхи. Дослідники розробили шість наборів критеріїв, які разом можна розглядати як свідчення верхової їзди. До них відносяться, зокрема, характерне зношування кісток і суглобів, а також травми, спричинені падінням з висоти, укусом або ударом коня.

Вчені вивчили 217 скелетів, знайдених у 39 регіонах, 150 із них віднесли до ямної культури. І 24 з цих скелетів зберегли сліди, які вказали на те, що людина їздила верхи. При цьому ймовірними наїзниками були також люди, які жили до і після ямної культури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі