Вчені розповіли, чому пече кропива

Поділитися
Вчені розповіли, чому пече кропива Вчені розповіли, чому волоски кропиви викликають печіння © Популярная механика
Дослідники з'ясували, як тонкі органічні елементи можуть пробивати матерію, але при цьому не ламатися.

Вчені з Технічного університету Данії з'ясували, яким чином гачки кропиви можуть проникати крізь шкіру, зберігаючи при цьому свою цілісність. Виявилося, що вся справа в балансі між товщиною і методом кріплення до живого організму, повідомляє "Популярная механика".

Варто відзначити, що такий ефект спостерігається не тільки у кропиви, але і у хоботків комарів, загострених органів водоростей, морських їжаків та інших тварин.

У ході дослідження вчені провели близько 200 експериментів, розглянувши органічні елементи різної товщини і будови - починаючи від колючок розмірів 50 нанометрів до бивня довжиною 2,5 метра, який належить нарвалові. Експериментально були також перевірені голки для шприців, цвяхи і списи, однак порівняння з органічними колючками вони програли.

Максимальна міцність і проникаюча здатність хоботка або колючки пов'язана з їхньою особливою конструкцією. Існує чітка кореляція між довжиною голки і її діаметром, а також особливістю її кріплення до організму живої істоти. Якщо ця пропорція зберігається, то розміри колючки або голки вже не важливі.

Кропива захищає себе від тварин за допомогою пекучих волосків, які розташовуються по всій рослині. Кожен такий волосок являє собою клітину, схожу на медичну ампулу. Її верхня частина виступає за межі оточуючих клітин. Навіть при легкому впливі кінчик надломлюється, гострий кінець проникає під шкіру і вміст клітини - гістамін, холін і мурашина кислота - надходить в організм, проявляючись відчуттям опіку в місці дотику до рослини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Вчені наблизилися до розгадки таємниці найвищих гір Землі

Раніше біологи з Корнеллського університету з'ясували, що в крилах метеликів знаходяться особливі структури, які дозволяють їм не ламатися під ударами великих крапель дощу. Удар дощової краплі для метелика еквівалентний удару м'ячем для боулінгу для людини.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі