Вчені розповіли, чому дятли не отримують струс мозку

Поділитися
Вчені розповіли, чому дятли не отримують струс мозку Вчені розповіли, чому мозок дятлів не страждає © Википедия
Ймовірно, мозок пташок такий крихітний, що не може отримати пошкодження.

Вчені з Університету Антверпена висунули нову гіпотезу, яка пояснює, чому дятли не отримують струс мозку під час постійного простукування дерев у пошуках їжі. На їхню думку, це пов'язано не з додатковими функціями, що амортизують. Ймовірно, мозок пташок просто такий крихітний, що не може бути пошкоджений, повідомляє Science Alert.

Кожен, хто хоч раз чув постукування дятла, може оцінити фізику, задіяну в цьому процесі. Ці птахи «смикають» головою вражаючі 20 разів на секунду, деякі з них можуть відчувати силу до 1400 g. Для порівняння достатньо всього 90-100 g, щоб людина змогла отримати струс мозку.

У ході минулих досліджень вчені вказали на можливі модифікації тіла, які можуть допомогти зменшити вплив на мозкову тканину дятла. Наприклад, губчасті амортизуючі кістки та м'язи шиї. Ці елементи можуть пом'якшити удари, але вони можуть і послабити силу, з якою дятел стукає по дереву.

У новому дослідженні вчені спостерігали за шістьма дятлами, які представляли види Dryocopus martius, Dryocopus pileatus та Dendrocopos major. Вони виміряли уповільнення очей птахів у момент, коли їх дзьоб торкався дерева.

Виявилося, що вся голова дятла рухається як єдине ціле, з невеликою різницею у піковому уповільненні між оком та дзьобом. "Їхні голови в основному функціонують як жорсткі тверді молотки під час клювання", - заявив провідний автор дослідження Сем Ван Вассенберг.

Моделі, які вчені побудували на підставі спостережень за відео з дятлами, додатково підтвердили, що між кінчиком дзьоба та вмістом черепа не було значної амортизації. У такому разі спеціалізовані кісткові структури не стільки деформуються і поглинають енергію від кожного удару, скільки опираються руйнуванню.

Деякі дослідження показали, що дятли можуть страждати від постійних ударів головою. Але моделювання, проведене командою Ван Вассенберга, свідчить про те, що ні до чого серйозного таке «мотання» головою не приводить.

Дані вчених можуть пояснити, чому розміри дятлів ніколи не перевищують півметра. Більший «відбійний молоток з пір'ям» міг би допомогти здобути більші порції їжі, але важчий мозок не витримав би такого тиску.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі