Вчені розповіли, чому Анди стали такими великими

Поділитися
Вчені розповіли, чому Анди стали такими великими Вчені розповіли, як формувалися Анди © Wikimedia commons
Ймовірно, це пов'язано з рухом тектонічних плит.

Вчені з Копенгагенського університету змогли пояснити, чому Анди стали такими високими та довгими. Як повідомляє Science Alert, для цього дослідники зосередили свою увагу на русі Південноамериканської тектонічної плити.

У погляді з будь-яких вимірів Анди дуже великі. Вони сягають 8900 кілометрів, їх висота в деяких регіонах досягає сім кілометрів, а ширина – 700 кілометрів. Але як хребту вдалося досягти таких розмірів, залишалося загадкою для вчених.

Тектоніка плит може створювати гірські ділянки, оскільки повільніші породи виштовхуються рухом більш швидких. Теоретично, ця концепція вкрай проста. Але вченим доволі складно відстежувати рухи тектонічних плит, які можуть тривати 10-15 мільйонів років.

У ході нового дослідження вчені використали новий метод для аналізу руху Південноамериканської плити. Він показав, що приблизно 10-14 мільйонів років тому у деяких частинах плити відбулося уповільнення на 13%, а п'ять-дев'ять мільйонів років тому – 20%. І цього уповільнення достатньо, щоб пояснити деякі особливості, що спостерігаються сьогодні.

За словами вчених, у періоди до уповільнення плато Наска врізалося в гори і стискало їх, змушуючи зростати вище.

«Цей результат може вказувати на те, що частина хребта, що раніше існував, діяла як гальмо як для плити Наска, так і для Південно-Американської плити. Коли плити уповільнили свою швидкість, гори натомість стали ширшими», — заявила одна з авторів дослідження Валентина Еспіноза.

Вчені також спробували знайти відповідь на питання, чому ці уповільнення відбувалися. Одне з можливих пояснень полягає у тому, що конвекційні потоки у мантії змінилися, переміщуючи матеріали різної щільності. Ще однією причиною може бути явище, яке називається розшаруванням, коли значні частини плити занурюються нижче в мантію. В обох цих подій були побічні ефекти, які впливають на швидкість руху плит.

Раніше геологи підтвердили, що Африка повільно розпадається на дві частини через появу нового океану. У 2005 році в ефіопських пустелях з'явився розлом довжиною понад 55 кілометрів, тепер міжнародна група вчених підтвердила, що це започаткувало формування абсолютно нового моря.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі