Вчені розкрили таємницю походження алебастрових статуй Лувру

Поділитися
Вчені розкрили таємницю походження алебастрових статуй Лувру Гіпс для статуй у Луврі був видобутий в різних куточках Європи
Статуї були виготовлені з гіпсу, видобутого в різних куточках Європи.

Вчені заявили про те, що статуї епохи Відродження, виставлені в Луврі, були виготовлені з гіпсу, який був здобутий в трьох різних регіонах Європи: центральній частині Англії, на півночі Іспанії і в передгір'ях Альп. Висновки дослідників опубліковані в журналі PNAS.

У ході дослідження вчені вивчили хімічний та ізотопний склад невеликих "лусочок" гіпсу, які їм дозволили відокремити від статуй хранителі Лувру, музею Пті-Пале в Авіньйоні і настоятелі сусіднього з ним монастиря Вільнев.

Алебастр, як і гіпс, складається фактично з однієї хімічної сполуки – сульфату кальцію, що містить в собі певну кількість води і дрібних домішок, таких як стронцій та інші лужноземельні метали. Традиційно вважається, що всі алебастрові статуї середньовіччя і Відродження були виточені з особливого типу гіпсу, витягнутого з порід часів Тріасового періоду, відкладення яких зустрічаються досить широко в Європі. Це сильно ускладнює пошуки їх "прабатька".

З іншого боку, частки важких ізотопів кисню, сірки та стронцію можуть помітно відрізнятися для різних каменоломень, де сьогодні видобувається гіпс і де в минулому видобували сировину для виробництва алебастру. Керуючись цією ідеєю, вчені проаналізували хімічний та ізотопний склад статуй і спробували зрозуміти, де було здобуто їхню сировину.

Як виявилося, більша частина статуй в Луврі і в музеях Авіньйона була виточена з алебастру, видобутого всього в трьох точках Європи – в центральній частині Англії, в Стаффордширі, на півночі Іспанії, на території Наварри і Арагона, і в Альпах, в околицях містечка Нотр-дам-де-Месаж.

Звідти ці запаси алебастру потрапили в різні міста на півдні і на півночі Франції, де були виготовлені ті скульптури і барельєфи, які сьогодні зберігаються в Луврі і в інших музеях. Характер їхнього поширення у Франції, як вважають вчені, вказує на те, що цей матеріал торговці перевозили в основному на річковому і морському транспорті, а також на наявність достатньо розвинених торгівельних мереж в часи пізнього середньовіччя, що дозволяли здійснювати таку торгівлю.

Цікаво, що в деяких випадках скульптори використовували не "місцеві" або найближчі джерела гіпсу, а більш далекі поклади сульфату кальцію. Наприклад, похоронний монумент папи Урбана V був виготовлений з гіпсу, видобутого на Лазурному березі, який, імовірно, мав більш високу якість, ніж алебастр з Нотр-дам-де-Месажа.

Раніше дослідники розкрили механізм, який дозволяє давньоримським бетону зберігати міцність, через що споруди часів Стародавнього Риму зберегли форму навіть через дві тисячі років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі