Вчені розкрили таємницю загадкових «вихорів» на Місяці

Поділитися
Вчені розкрили таємницю загадкових «вихорів» на Місяці Вихори на Місяці виявилися пов'язані з потоками лави © NASA
Ймовірно, вони виникають під впливом магми.

Вчені запропонували нову теорію, яка може пояснити появу «загадкових вихорів» на поверхні Місяця. Такі вихори набагато світліші за оточуючу поверхню і дослідники не знають, як вони з'являються. Але тепер вони, схоже, знайшли відповідь, повідомляє Universe Today.

Місячні вихори – це звивисті утворення, які тягнуться на сотні кілометрів. Жоден з астронавтів, який відвідав супутник Землі, не наблизився до цих утворень, але це не завадило вченим будувати припущення про те, чим вони є.

Вчені припускали, що таких магнітних аномалій може бути пов'язані з впливом метеоритів. Але вихори були помічені і в регіонах, які не зазнавали таких впливів.

Інша теорія полягає в тому, що під землею існує лава, яка повільно остигає та створює магнітну аномалію. І в ході нового дослідження Майкл Дж. Кравчинські, доцент кафедри наук про Землю, навколишнє середовище та планети в галузі мистецтв та наук Вашингтонського університету в Сент-Луїсі разом з постдокторантом Юаньюань Ляном розробили експерименти для перевірки цього пояснення.

Вчені виміряли вплив різного складу атмосфери та швидкості охолодження магми на мінерал під назвою ільменіт. Вони з'ясували, що в деяких випадках за певних умов остигаюча підземна лава може викликати появу примарних вихорів.

Незважаючи на те, що на Місяць прилітали астронавти, ніхто з них не наблизився до місячного вихору і не зміг взяти зразок його пилу. Тому вчені використовували земні аналоги місячних каменів, щоб зрозуміти місячний магнетизм.

У ході дослідження вчені обрали як тестовий матеріал ільменіт. Це мінерал з оксиду титану зі слабким магнітним сигналом, він зустрічається по всьому Місяцю. Ільменіт легко реагує з утворенням частинок металевого заліза, що намагнічуються.

«Менші зерна, з якими ми працювали, мабуть, створювали сильніші магнітні поля, тому що співвідношення площі поверхні до обсягу більше для менших зерен порівняно з більшими. Завдяки більшій відкритій площі поверхні дрібніші зерна легше зазнають реакції відновлення», — сказав Лян.

Аналогічні реакції із заснуванням металевого заліза спостерігалися в місячних метеоритах із зразків, зібраних місіями «Аполлон». Але різниця в тому, що ці зразки були взяті з поверхневих потоків лави.

Раніше вчені вивчили зразки місячної породи, доставлені на Землю апаратом «Чан'е-5», і знайшли в них два нові мінерали, що складаються з титану та кисню. Це сьомий та восьмий місячні мінерали, які ніколи не зустрічалися на Землі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі