Вчені придумали «пилосос» для Місяця

Поділитися
Вчені придумали «пилосос» для Місяця Місячний пил прилип до черевиків скафандра астронавта © NASA
Фізики змусили імітацію місячного пилу відскакувати від різних поверхонь.

Вчені з Колорадського університету в Боулері придумали «пилосос» для Місяця. В основі їхнього методу лежить електронний промінь, який «видаляє» пил з поверхонь, повідомляє Naked science.

Дрібний пил, який з'являється на поверхні Місяця, може прилипати до скафандрів астронавтів, сонячним батареям і різної техніки. Ця проблема настільки турбує фахівців, що її розглядають як одну з технічних перешкод для майбутніх місячних місій.

Астронавти відзначають, що дрібні, як порох, частинки здатні різати як скло. Їх складно видалити навіть після інтенсивної чистки, а у Харрісона Джека Шмітта, який побував на Місяці в 1972 році, навіть розвинулася «місячна сінна лихоманка». Усередині корабля пил пах як порох, що згорів.

Тепер дослідники запропонували новий метод боротьби з таким пилом. «Недавні дослідження електростатичного підйому пилу показали, що випромінювання і поглинання вторинних електронів або фотоелектронів всередині мікропорожнин, що утворюються між частинками пилу, може викликати накопичення значних негативних зарядів на оточуючих частинках. Наступні сили відштовхування між цими частками здатні викликати їх вивільнення з поверхні. У своїх експериментах ми використовували дрібні частинки «імітатора Місяця» діаметром менше 25 мікрометрів», - пишуть вчені.

Нова технологія здатна перетворити електричні заряди на частинках пилу на зброю проти них. Якщо впливати на шар місячного пилу потоком електронів (електронні пучки), його поверхня буде збирати додаткові негативні заряди. А якщо додати заряди в проміжки між частинками, вони почнуть відразу ж відштовхувати один одного - як два однакових полюса магніту.

Фізики перевірили свою ідею за допомогою вакуумної камери, в яку помістили матеріали, покриті «імітатором місячного пилу». Після наведення променя частинки пилу почали відскакувати і підстрибувати. Метод спрацював з різними поверхнями, включаючи матеріал скафандрів і скло.

Вченим вдалося очистити тканини і предмети в середньому на 75-85% приблизно за 50-100 секунд (залежить від товщини шару) при оптимізованих параметрах електронного пучка (близько 230 еВ, мінімальна щільність струму - від 1,5 до 3 мкА/см2 ).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше міжнародна група астрономів запропонувала пояснення того, чому Місяць відрізняється дивною асиметричністю. На їхню думку, вся справа в радіоактивних породах, які поширені на супутнику Землі нерівномірно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі