Часом в Антарктичному льоду з'являються незвичайні діри. Подібні утворення були помічені в 2016 і 2017 роках і привернули увагу дослідників, незважаючи на те, що вони були не такими великими, як ті, що були помічені десятиліттями раніше. Тоді у вчених вперше з'явилася можливість вивчити їх і визначити причини, за якими вони з'являються.
Виявилося, що ополонки з'являються через ряд факторів, включаючи незвичайні умови в океані і інтенсивні шторми, які обрушуються на морі Уедделла. Ополонки можуть з'являтися поряд з берегом або на значній віддалі від нього і не зникати протягом місяців. Найбільші полин були помічені у 1974, 1975 і 1976 роках, коли вільною від льоду виявилася площа розміром з Нової Зеландії.
У 2016 роках супутники NASA помітили діру площею 33 тисячі квадратних кілометрів, яка проіснувала протягом трьох тижнів. А у вересні та жовтні 2017 року з'явилася ополонка площею 50 тисяч квадратних кілометрів.
Проведені дослідження показали, що коли вітри, що оточують Антарктиду, починають дути ближче до берега, у східній частині моря Уедделла виникають інтенсивні висхідні потоки морської води. Підводна височина Мод Райз створює велике завихрення потоку. Коли в поверхневому шарі океану підвищується солоність, зимовий шторм може викликати перекидання циркуляції. Тепла солона вода надходить до поверхні, охолоджується і стає більш щільною, після чого опускається. В результаті створюється петля зворотного зв'язку, що перешкоджає утворенню льоду.
Раніше українські вчені заявили про те, що антарктична озонова діра збільшує стіну, яка захищає Антарктику від повітря з теплих широт. Її зникнення може призвести до того, що потепління в Антарктиді буде йти ще більш швидкими темпами.