Голий землекоп – ссавець вагою всього близько 30-50 грам, мешкає в Африці. Землекопи мають безліч незвичних властивостей: живуть надзвичайно довго для свого розміру і не схильні до ракових захворювань. Крім того, дослідники встановили, що тварини практично не відчувають болю і не реагують на подразнення шкіри кислотами.
У новій роботі вчені вивчили структуру генів і пов'язаних з ними білків землекопів. Тіло людини стає чутливим до подразників, якщо якась з його частин відчуває біль, завдяки тому, що система розпізнавання болю" складається з двох елементів: генів і білків TRPV1 і TrkA.
Перший ген безпосередньо пов'язаний з розпізнаванням і передачею больових відчуттів в мозок, і він у землекопів не відрізняється від інших гризунів. У свою чергу, ген TrkA є своєрідним обмежувачем роботи TRPV1. Він стежить за наявністю в околицях клітини молекул гормону NGF, що свідчить про початок запалення і пошкодження тканини. При появі великого числа молекул NGF даний білок змушує TRPV1 вести себе активніше, що посилює больові сигнали, які нейрони з цими рецепторами посилають в мозок тварини.
У ході дослідження вчені встановили, що структура даного гена і білка у землекопів відрізняється від того, як він влаштований у мишей і 26 інших видів ссавців. Заміна лише однієї амінокислоти призвела до того, що TrkA вкрай слабо підсилює активність TRPV1 при появі ознак болю, оскільки для його включення потрібно в 10 разів більше молекул гормону, ніж для "нормальної" версії цього білка. Це, як вважають автори статті, і є секретом того, чому землекопи не відчувають опіків і слабо відчувають біль в цілому.
Дослідники провели експеримент, в рамках якого "пересадили" в клітини мишей ту версію гена TrkA, яку мають землекопи, і вони теж стали нечутливими до болю.
Раніше дослідники з Массачусетського технологічного інституту прийшли до висновку, що першою твариною на Землі була звичайна губка. До таких висновків вони прийшли після того, як генетичний аналіз підтвердив, що губки дали органічні молекули, які були виявлені в каменях віком 640 мільйонів років.