У ході дослідження вчені вивчили відкладення гіпсу і вміст ізотопів кисню в осадових породах на дні лагуни Чичанканаб на Юкатані. Ці маркери служать для визначення кількості опадів: більш важкі ізотопи випаровуються трохи повільніше, і зростання їхньої кількості свідчить про посуху; так самом і гіпс утворюється при пересиханні насичених солями сірки озер.
Лагуна знаходилася в самому центрі цивілізації майя в епоху їхнього розквіту. Дослідження вчених свідчать, що посуха панувала в ній близько 800 року і близько 950 року. Рівень опадів скорочувався удвічі, а в пікові періоди – до 70%. Велика цивілізація майя, що спиралася на розвинуте сільськогосподарське виробництво і складну систему іригації, опинилася у глибокому занепаді.
Зростання населення майя було забезпечене вирощуванням кукурудзи, бобів і гарбуза у сприятливий кліматичний період, а потім – і за підтримки розвинених технік іригації та сільського господарства. Однак напору довгої посухи система не витримала, і населення скоротилося на 90%. Ті, хто вижив, не могли більше підтримувати розвинену інфраструктуру і розчинилися в джунглях, і природа захопила міста і дороги.
Раніше повідомлялося про те, що вчені розкрили таємницю зникнення цивілізації острова Пасхи. На думку вчених, загадкова цивілізація, яка залишила після себе безліч кам'яних бовванів, не могла зникнути в результаті військового конфлікту.