Вчені пов'язали швидке обледеніння Антарктиди з сильними дощами

Поділитися
Вчені пов'язали швидке обледеніння Антарктиди з сильними дощами На обледеніння Антарктиди вплинули сильні дощі © voyage-atlantic.net
В антарктичному крижаному щиті міститься 80% всієї прісної води на Землі.

Вчені заявили про те, що швидке обледеніння Антарктиди було пов'язано з перерозподілом течій і сильними дощами. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature Geoscience.

Антарктида, яка була помірно холодною, стрімко покрилася кригою близько 34 мільйонів років тому. На сьогоднішній день антарктичний крижаний щит є найбільшим на планеті. Він містить близько 30 мільйонів кубічних кілометрів льоду, тобто 80% всієї прісної води на Землі, сама ж Антарктида є найхолоднішим місцем на ній.

У новому дослідженні вчені пов'язали обледеніння Антарктиди з дією двох факторів. По-перше, протока Дрейка, що розділяє Антарктиду і Південну Америку, стла глибше і ширше, що посилило перемішування води в полярних широтах Тихого і Атлантичного океанів. Теплі течії – такі як Гольфстрім – стали швидше прямувати на північ, забезпечуючи прискорене охолодження Антарктики.

Все це дозволило проявитися другому фактору: зниженню рівня вуглекислого газу в атмосфері. Він падав ще з початку кайнозою, більше 60 мільйонів років тому, однак зміни в океанських течіях різко прискорили цей процес. Дощі стали йти набагато частіше, "вимиваючи" з повітря вуглекислий газ, який, взаємодіючи з гірськими породами, зв'язувався в них. Відповідно, знижувалася і його зігріваюча "парникова" дія.

Варто відзначити, що раніше дія течій і падіння рівня вуглекислого газу розглядалися вченими як дві конкуруючі теорії зледеніння Антарктиди. Автором нової роботи вдалося об'єднати їх в одну.

Українські вчені заявили про те, що озонова діра збільшує стіну, яка захищає Антарктику від повітря з теплих широт. Її зникнення може призвести до того, що потепління в Антарктиді буде йти ще більш швидкими темпами. Детальніше про процеси, що відбуваються в Антарктиді, та дослідження українських вчених читайте у статті Лідії Суржик та Володимира Драбчука "Українська Антарктида".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі