Земля періодично деформується на невеликих тимчасових масштабах через декілька явищ. Найбільший вплив надають приливні сили, що виникають через вплив Місяця і Сонця на Землю. Ця взаємодія призводить до деформації поверхні приблизно на 30 сантиметрів на день. Крім того, до деформації поверхні приблизно на міліметр також призводять періодичні зміни довжини доби. Нарешті, ще один суттєвий чинник деформації - це рух полюсів Землі. Справа в тому, що вісь обертання Землі періодично зсувається, по суті обертаючись по спіралі. У цього руху є період довжиною приблизно в рік, а також биття з періодом 6,4 року, при якому амплітуда руху досягає максимуму.
У ході нового дослідження вчені вирішили перевірити, чи впливає рух полюсів Землі на вулканічну активність. Для цього вони обрали вулкан Етна, який розташовується на 37 паралелі, де деформація від руху полюсів близька до максимальної.
В якості даних вчені взяли вимірювання положення осі обертання Землі, дані про землетруси на відстані 43 кілометрів від вершини Етни, а також дані про виверження вулкана. Всього дані покривають 227 місяців (майже 19 років). Порівняння графіків сейсмічної енергії і радіусу руху полюсів показало, що обидві величини змінюються схожим чином і їхні пікові значення припадають на 2002 і 2009 рік. У 2015 пік не настільки виражений, тому що амплітуда руху полюсів в останні роки падає. Крім того, дані показали, що найбільш схильні до впливу руху полюсів області не далі 30 і не глибше 20 кілометрів від кратера вулкана. Також дані показали кореляцію між рухом полюсів і виверженнями.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені заявили про те, що вулкан в Єллоустоні може прокинутися вже в найближчі кілька десятків, а не сотень років, як передбачалося раніше.