Вчені помітили ознаки активності супервулкану під Новою Зеландією

Поділитися
Вчені помітили ознаки активності супервулкану під Новою Зеландією Вулкан Таупо все ще залишається активним © EarthSky
Дно озера, розташованого над кратером вулкана, то підвищується, то опадає.

Вчені заявили про те, що новозеландський вулкан Таупо – один із найнебезпечніших супервулканів у світі – досі залишається активним. Про це свідчить його кальдера, дно якої постійно то піднімається, то осідає, повідомляє The Guardian.

У кальдері вулкана знаходиться найбільше озеро Нової Зеландії, Таупо. Його дно постійно то піднімається, то опускається, що вказує на активність вулкана. За останні 12 тисяч років він виявляв активність 25 разів. Вулкан відповідає за найбільше експлозивне виверження новітньої історії людства: виверження 232 року нашої ери, коли в атмосферу було викинуто 120 кубічних кілометрів пемзи та попелу.

У 1979 році вчені запустили експериментальний проєкт зі спостереження за рівнем озера, що дозволяло відстежувати вулканічні та тектонічні зрушення. Для цього вони встановили навколо водоймища стаціонарні станції, на 22 точках повісили водоміри, а також побудували платформу для обліку рівня озера. В результаті вони змогли зафіксувати зміни висоти озера до восьми міліметрів.

За словами провідного автора дослідження Пітера Отвея, така система мала вказати на невеликі зміни, пов'язані з рухом магми. Крім того, вчені хотіли зафіксувати деформацію через тектонічний розтяг, який спричинив тривалий рій землетрусів 1922 року.

Перші кілька років спостережень не показали жодного результату. Але все змінилося 1983-го. Тоді сталася низка землетрусів, а спостереження за озером дозволили зафіксувати деформацію, яка їм передувала.

Подальший аналіз показав, що рій землетрусів був пов'язаний з вулканічною, а не з тектонічною активністю, як передбачалося спочатку. Набір даних, отриманих відтоді, показав, що рух магми і тектонічні розломи під поверхнею часто викликають підйом і опускання землі над вулканом.

"В озері, недалеко від рифів Хороматанги, вулкан викликав підйом на 160 мм, тоді як на північ від озера тектонічні розлами викликали опускання на 140 мм", - заявив Фінніган Іллслі-Кемп, науковий співробітник у галузі геодинаміки вулканів в Університеті Вікторії.

Програма спостережень, а також сейсмічний та супутниковий моніторинг дозволили підтвердити, що Таупо все ще є активним вулканом з періодами випадкових хвилювань, оскільки він повільно, але неухильно розширюється. Вчені побоюються, що у певний момент це може призвести до виверження, тому наполягають на подальших спостереженнях за вулканом.

Водночас, Елеонора Местел, науковий співробітник Університету Вікторії, зазначила, що те, що один з супервулканів світу постійно роздувається, не є приводом для занепокоєння. За її словами, виверження, ймовірно, може статися, але не найближчим часом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі