Вчені пояснили загадкову поведінку «зірки інопланетян»

Поділитися
Вчені пояснили загадкову поведінку «зірки інопланетян» На загадкову поведінку "зірки Таббі" могла вплинути її сусідка © NASA
Ймовірно, на «зірку Таббі» впливає її сусідка.

Вчені з університету Арізони запропонували пояснення дивної поведінки зірки KIC 8462852 із сузір'я Лебедя. На їхню думку, на зірку впливає її сусідка, зв'язок з якою вдалося продемонструвати тільки недавно, повідомляє Naked science.

Зірку відкрила в 2015 році Табет Бояджян з Луїзіанського університету, тому світило часто називають просто «зіркою Таббі». Вона різко і непередбачувано змінює свою яскравість. Однозначного пояснення такій поведінці у вчених немає. Разом з тим, найперспективнішими можна назвати гіпотези, що зв'язують аномальну поведінку зірки Таббі або з бурхливим переходом до нової фази зоряної еволюції, або з наявністю біля неї маси пилу і уламків.

Щільна хмара уламків планет і планетезималей могла з'явитися поруч зі світилом під впливом сусідньої зірки, тяжіння якої порушило нормальний процес утворення планетної системи біля KIC 8462852. Поруч із зіркою дійсно спостерігається ще одна, проте зв'язок між ними вдалося продемонструвати лише недавно.

Зірки, які на плоских знімках здаються розташованими близько, можуть знаходитися дуже далеко по глибині. Щоб з'ясувати справжнє положення світил, вчені проаналізували дані більш ніж п'яти років астрометричних спостережень, проведених гавайською обсерваторією Keck. Робота показала, що дві зірки дійсно спільно рухаються і гравітаційно пов'язані одна з одною. Це підтвердили і додаткові дані, отримані космічним телескопом Gaia.

Зірка Таббі (KIC 8462852 A) і її сусідка (KIC 8462852 В) знаходяться одна від одної на відстані цілих 880 астрономічних одиниць. Таббі більша за свою пару, в півтора рази більша і в 1,36 рази масивніша за Сонце, тоді як KIC 8462852 майже вдвічі менша і набирає всього 0,44 сонячної маси. Впливати на яскравість зірки Таббі безпосередньо вона не може, проте здатна чинити сильний вплив на еволюцію системи своєї «старшої» сусідки.

Моделювання вчених показало, що зірки, які входять в такі подвійні системи, періодично повинні сходитися дуже близько, створюючи гравітаційні аномалії. А це призводить до порушення орбіт планет, їхнього безладного руху, зіткнення і руйнування. Саме такі процеси могли спричинити виникнення доволі щільної хмари уламків, що оточують зірку Таббі і викликає дивні, на перший погляд, коливання її яскравості.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

У жовтні 2015 року астрономи з Єльського університету заявили про те, що світність зірки два рази знижувалася на чверть за останні сім років. На думку дослідників, це могло вказувати на існування навколо зірки сфери Дайсона, створеної цивілізацією інопланетян. До цього астрономи припускали, що навколо зірки може кружляти цілий рій комет, але подальші спостереження показали, що за останні 100 років її яскравість впала на 0,16 зоряних величини, що поставило під сумнів цю теорію.

Пізніше вчені вивчили зміну яскравості зірки з грудня 2009 року, коли був запущений телескоп "Кеплер", по травень 2013 року. Розрахунки дослідників показали, що яскравість "зірки інопланетян" падала зі швидкістю 0,3% на рік, і за перші тисячу днів роботи "Кеплера" вона впала на 0,9%. Потім вона падала ще швидше, і буквально через півроку після цього вона впала на 2%. Потім швидкість її зниження знизилася, і на поточний момент вона впала на 3%.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі