Вчені пояснили появу «бджолиних сот» на Марсі

Поділитися
Вчені пояснили появу «бджолиних сот» на Марсі Вчені пояснили походження загадкових структур на Марсі © NASA
Незвичайні структури сформували лід та вуглекислий газ.

Вченим вдалося пояснити, звідки взялися загадкові структури на Марсі, які з орбіти нагадують бджолині соти чи павутину. Насправді вони утворені процесом сезонних змін вуглекислого газу та води, повідомляє Science alert.

Камера HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) на орбітальному апараті Mars Reconnaissance Orbiter змогла зафіксувати багато багатокутників за роки, що минули з 2006 року, коли вона прибула на орбіту Марса.

Команда HiRISE заявила про те, що вода у твердій формі та вуглекислий газ у формі сухого льоду відіграють важливу роль у формуванні цих структур. Водяний лід, який застигає у ґрунті, розщеплює землю на багатокутники. Сухий лід, що сублімується з-під поверхні, коли земля прогрівається навесні, спричиняє ще більшу ерозію, створюючи канали навколо меж таких «полігонів».

Багатокутники формуються протягом багатьох років у міру того, як приповерхневий лід стискається та розширюється залежно від пори року. Але деякі регіони з багатокутниками демонструють ще більшу сезонну активність, на що вказують сині віялоподібні деталі. За словами вчених, у шарі напівпрозорого сухого льоду, що покриває поверхню, утворює вентиляційні отвори, що дозволяють газу виходити.

«Газ забирає з поверхні дрібні частинки матеріалу, що ще більше руйнуючи канали. Частинки випадають на поверхню у вигляді темних віялоподібних відкладень. Іноді темні частинки поринають у сухий лід, залишаючи яскраві сліди там, де спочатку розташовувалися віяла. Часто вентиляційний отвір закривається, а потім знову відкривається, тому ми бачимо два або більше віяла, що походять з одного місця, але орієнтовані в різних напрямках при зміні вітру», - розповіли вчені HiRISE.

Дослідники приділяють особливу увагу полігонним регіонам Марса, оскільки вони можуть допомогти їм зрозуміти недавню активність планети та розподіл льодів під поверхнею, а також дають уявлення про кліматичні умови Червоної планети.

Марс – не єдине місце, де зустрічаються подібні структури. Багатокутники можна знайти в арктичних та антарктичних регіонах Землі. Апарат New Horizons, який пролетів повз Плутон у 2015 році, помітив їх існування і на цій карликовій планеті.

Раніше астрономи-аматори, які шукають ознак існування позаземного життя на Марсі, помітили незвичайну деталь на знімках, які зробив Curiosity. Геологічна структура на них схожа на «двері до підземного храму».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі