Вчені пояснили, навіщо потрібно вакцинуватися тим, хто перехворів на COVID-19

Поділитися
Вчені пояснили, навіщо потрібно вакцинуватися тим, хто перехворів на COVID-19 Вакцинація тих, хто перехворів коронавірусом, забезпечує більш сильну імунну відповідь © unsplash/ivvndiaz
Гібридний імунітет краще справляється з новими штамами коронавірусу.

Вчені з Лабораторії виявлення моноклональних антитіл і Університетського госпіталю Сьєна в Італії провели дослідження, яке пояснило, чому людям, які перехворіли коронавірусом, необхідно вакцинуватися. За словами дослідників, гібридний імунітет, який з'являється після вакцинації тих, хто перехворів, ефективніше справляється з новими штамами вірусу. Висновки вчених опубліковані в журналі Nature.

У ході дослідження вчені проаналізували рівень В-клітин пам'яті (В-лімфоцитів) у людей, які вакцинувалися після того, як перехворіли COVID-19, і тих, які зробили щеплення, але не хворіли. Виявилося, що у перших відсоток нейтралізуючих моноклональних антитіл був вищим, ніж у вакцинованих нехворівших, для кожного зі штамів ( «Уханьський», «Бета», «Альфа», «Гамма» і «Дельта»).

За словами дослідників, частково це пов'язано з зародковою лінією IGHV2-5; IGHJ4-1, яку виявили тільки у людей, що перехворіли, і яка виробляла потужні і широко нейтралізуючі антитіла.

Що таке гібридний імунітет

В іншій статті, яка була опублікована в Nature минулого тижня, вчені також досліджували поняття «суперімунітету» або гібридного імунітету. Дослідники провели в лабораторії експеримент, під час якого вивчили різноманітні мутації в спайковуму білку коронавірусу, які циркулюють зараз або можуть з'явитися в майбутньому. Виявилося, що антитіла, які з'явилися після хвороби або вакцинації, не можуть впоратися з усіма ними. А ось «гібридний імунітет» тих, хто перехворів коронавірусом за кілька місяців перед вакцинацією, забезпечував надійний захист. Більш того, антитіла таких людей блокували і інші види коронавірусів.

«Ми побачили, що рівень антитіл досягають астрономічних висот, що значно перевищують рівні антитіл тільки від двох доз вакцини», - заявив імунолог Ріші Гоель з Пенсільванського університету.

Початкові дослідження «гібридного імунітету» показали, що сироватка (частина крові, що містить антитіла) людей, які перехворіли коронавірусом і вакцинувалися, ефективніше нейтралізувала «бета» та інші штами коронавірусу, ніж у тих, хто вакцинувався, але ніколи не хворів. З чим це було пов'язано, залишалося загадкою.

Подальші дослідження показали, що гібридний імунітет може бути пов'язаний з В-клітинами пам'яті. Велика частина антитіл, які виробляються після інфекції або вакцинації, проводиться короткоживучими клітинами плазмобластами. Після того, як ці клітини відмирають, рівень антитіл падає. Після цього основним джерелом антитіл стають клітини В-пам'яті, які запускаються або інфекцією, або вакцинацією.

Відмінності в В-клітинах пам'яті, які викликаються інфекцією і вакцинацією, а також в антитілах, які вони виробляють, можуть лежати в основі посиленої реакції гібридного імунітету на захворювання.

Варто відзначити, що час спостережень за вакцинованими нехворішими людьми під час досліджень гібридного імунітету був меншим, ніж за тими, хто перехворів COVID-19.

«Не дивно, що у людей, які хворіли і зробили щеплення, виникла сильніша відповідь. Ми порівнюємо людину, яка почав гонку чотири місяці тому, з тією, що тільки вийшла на старт», - заявив Алі Еллебеді з Вашингтонського університету з Сент-Луїсі.

Дослідження команди Еллебеді свідчать про те, що люди, які отримали обидві дози вакцини, але не хворіли, з часом також можуть отримати стійку імунну відповідь. Інші вчені припускають, що бустерна доза вакцини може допомогти досягти ефекту «гібридного імунітету».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Міністерство охорони здоров'я України планує найближчим часом рекомендувати третю, бустерну дозу вакцини від коронавірусу тим українцям, які мають проблеми з імунітетом. Масового введення бустера, для інших категорій населення не буде. Однак у 2022 році українці пройдуть повторно весь курс вакцинації від коронавируса.

Поділитися
Дивіться спецтему: Вакцинація від COVID-19
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі