Вчені пояснили, як усередині мумії вагітної жінки зберігся плід

Поділитися
Вчені пояснили, як усередині мумії вагітної жінки зберігся плід Всередині мумії вагітної жінки зберігся плід © BBC Україна
Вік мумії становить 2000 років.

Вчені з проєкту Warsaw Mummy Project пояснили, як всередині єгипетської мумії міг зберегтися плід, повідомляє Ancient origins. Вік мумії вагітної жінки оцінюється у 2000 років.

Warsaw Mummy Project був запущений у 2015 році командою біоархеологів із Варшавського університету. У квітні 2021 року вчені опублікували статтю, в якій описали перший випадок виявлення мумії вагітної жінки, в лоні якої зберігся муміфікований плід.

В даний час мумію виставлено в Національному музеї Варшави. Довгий час вважалося, що вона належить Хор-Джехуті, верховному жерцб Амона часів Яхмоса I, який жив на початку 18-ї династії (1539 - 1292 рр. до н.е.). Але у 2016 році фахівці проєкту заявили, що насправді це мумія вагітної жінки, яка померла на 26-30 тижні вагітності та була бальзамована.

У квітні 2021 року провідний автор дослідження Войцех Ейсмонд зазначив, що мумії немовлят було виявлено і раніше. Але ця мумія є першим прикладом того, як залишки вагітної жінки зберегли м'які тканини. Тоді він додав, що потрібні додаткові дослідження.

Тепер команда вчених провела такий аналіз та заявила, що плід зберігся завдяки особливим хімічним процесам, що дозволили йому «застигнути в часі». За словами дослідників, тіло жінки покрили порошком натроном, природним з'єднанням натрієвих солей, яке широко використовувалося в давнину в Єгипті, на Близькому Сході. В основному він використовувався як харчова сода, а також у сільському господарстві та медицині, але знайшов застосування і в скловаренні та муміфікації.

Натрон діє як природний дезінфікуючий та сушильний засіб і був основним інгредієнтом, який використовували при муміфікації в Стародавньому Єгипті. Після видалення органів та заповнення порожнини натроном тканини були збережені. Потім тіло заповнили нільським брудом, тирсою, лишайником і сухою тканиною. У дослідженні вчених говориться, що коли натрон потрапив у тіло жінки, він «викликав появу мурашиної кислоти та інших сполук» усередині матки жінки, створивши ідеальні умови для збереження плода.

Рівень кислоти та лугу (рН) визначає успіх органічного зростання, це міра відносної кількості вільних іонів водню та гідроксилу у воді: чим більше вільних іонів водню, тим вища кислотність. Протягом життя високий рівень pH (кислоти) у крові називається алкалозом, а низький – ацидозом, і обидва ці фактори можуть призвести до серйозних ускладнень із нирками. У випадку муміфікованої вагітної жінки підвищена кислотність служила задля збереження плода.

Вчені вважають, що через хімічні процеси, пов'язані з розкладанням, рівень рН у тілі жінки змінився з лужного на більш кислий. Кислота призвела до мінералізації крихітних кісток плода. Сканування мумії дозволило побачити «мінералізований череп» плода, який ріс швидше за інші частини його тіла. На знімках видно також руки та ноги, але вони збереглися у вигляді м'яких тканин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше на медичному факультеті Каїрського університету вперше провели тривимірну комп'ютерну томографію мумії єгипетського фараона, царя-воїна Аменхотепа I, який правив Єгиптом приблизно з 1525 по 1504 до нашої ери і знаходиться в загорнутому сувої.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі