Астрономи з обсерваторії Tibet AS-gamma зареєстрували гамма-промені з високими енергіями, які виходять з центру диска Чумацького Шляху. Вони допомогли підтвердити існування «природних прискорювачів частинок» у нашій галактиці, повідомляє Naked science.
Земля постійно знаходиться під бомбардуванням космічних променів - заряджених частинок різного походження. Їх виявили приблизно 100 років тому і відтоді вчені багаторазово вимірювали і моделювали енергетичний спектр космічних променів, виявивши, що деякі з них несуть більше трильйона (пета-) електронвольт - в тисячі разів більше, ніж частинки, розігнані Великим адронним колайдером (близько тераелектронвольт).
Що саме служить джерелом такого прискорення, поки невідомо. Основним кандидатом вчені вважають вибухи наднових, нейтронні зірки і бульбашки Фермі, які піднімаються перпендикулярно площині Чумацького Шляху. Але саме по собі існування таких природних прискорювачів, «певатронів» залишається непідтвердженим.
Теоретично виявити «певатрон» дозволяє високоенергетичне гамма-випромінювання, яке виникає при випадкових зіткненнях космічних променів з іншими частинками. Його енергія на порядок нижча, однак залишається величезною. І недавно вченим з обсерваторії Tibet AS-gamma вдалося зареєструвати такі гамма-промені, які виходять від диска Галактики.
Tibet AS-gamma - це проєкт китайських і японських астрономів. Це масив детекторів, який розташовується високо в горах Тибету. Він вперше підтвердив існування гамма-променів з енергією від 100 тераелектронвольт до майже одного петаелектронвольта - максимум склав 957 тераелектронвольт. Створити такі «енергійні» гамма-фотони могли лише частки, що мали не менше ніж вдесятеро більше енергії, - ті самі космічні промені «певатронів».
Вчені окремо розглянули 38 найпотужніших подій, з енергіями понад 400 тераелектронвольт, показавши, що їх не вдається зв'язати з конкретними джерелами. Отже, такі фотони дійсно народжуються через випадкові зіткнення протонів, розігнаних «певатронами» і таких, що вільно летять, по Галактиці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися і досягти колосальних розмірів за короткий час.